SON DAKİKA
Hava Durumu

Obama: ABD şimdilik Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapmayacak

Haber Giriş Tarihi: 30.07.2014 12:46
Haber Güncellenme Tarihi: 30.07.2014 12:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Obama: ABD şimdilik Ukrayna’ya silah sevkiyatı yapmayacak

ABD Devlet Başkanı Barack Obama 29 Temmuz’da yaptığı konuşmada, Amerikan hükümetinin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini, fakat Ukraynalıların istediği silah sevkiyatının şimdilik söz konusu olmadığını belirtti.

Barack Obama, “Ukraynalıların, ayrılıkçılara göre silah durumu daha iyi. Bugünkü mesele, Ukrayna’da kan dökülmesi nasıl engellenecek. Rusya’nın davranışını etkilemek için yapabildiğimiz en iyi şey, Rus ekonomisini etkilemek” dedi.

Obama, uzmanların, Rus ekonomisinin sıfır büyüme gerçekleştireceğini ve ülkeden büyük miktarda sermayenin çekileceği tahmininde bulunduğunu anlattı.

ABD’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğini söyleyen Obama, “Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko ve Avrupa Birliği liderleri ile beraber diplomatik çözüm arayışına katılacağız. Fakat Rusya’nın anlaması gerekiyor ki, biz, yeni Cumhurbaşkanını seçen ve Avrupa ve ABD ile temasları genişleten Ukraynalıları destekleyeceğiz” diye belirtti.

Yaptırımların uygulanmasının, soğuk savaşın başlaması anlamına gelmediğini söyleyen Obama, Rusya’nın ayrılıkçıları desteklemesini kabul edilemez olduğunu ve Rusya’nın tavrını değiştirmemesi halinde ciddi sonuçlar ile karşı karşıya kalabileceğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.