SON DAKİKA
Hava Durumu

Obama'dan Kırım konusunda destek sözü

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2014 10:43
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2014 09:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Obama'dan Kırım konusunda destek sözü

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna halkını başarılı seçimlerin düzenlenmesiyle kutladı ve Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğini belirtti.

Beyaz Saray’ın 27 Ekim'de yayınlanan bildirisinde, “Amerikan halkı adına Ukrayna halkını 26 Ekim’de Parlamento seçimlerinin başarılı şekilde yapılmasıyla kutluyorum. Ülkenin bazı bölgelerinde güvenlik alanında zor ekonomik durumun olmasına rağmen milyonlarca Ukraynalı örgütlü ve barışçıl yolla oy kullandı” diye kaydedildi.

Ukrayna hükümeti tarafından seçim kampanyası ve seçimlerin organizasyonunu yüksek seviyede değerlendiren Obama, “Dün düzenlenen Parlamento seçimleri, Ukrayna’nın demokratik gelişim sürecinde önemli bir aşama. Yeni parlamentoyu ve güçlü kapsamlı hükümetin hızlı şekilde kurulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

ABD’nin, ülkenin doğusundaki çatışmanın barışçıl yolla çözülmesi ve Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’ın geri alınmasının temeli olan Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam edeceğini dile getiren Obama, “ABD, daha güvenli, gelişen ve demokratik gelecek kurma gayesinde olan Ukrayna halkı ile beraber olacak” diye belirtti.

Ayrıca Barack Obama, Rusya yönetiminin, ilhak edilen Kırım’da ve Rusya tarafından desteklenen teröristlerin Doğu Ukrayna’nın bazı bölgelerinde birçok Ukrayna vatandaşının kendi demokratik haklarını kullanması ve seçimlere katılarak oy kullanmasını engellediğinin açık olduğunu ifade etti.

Bu bağlamda Obama, Rusya’ya, Ukrayna’nın doğusunda destek veren teröristlere, Minsk’te 5 Eylül 2014 tarihinde Rusya ve teröristler arasında imzalanan anlaşmaya uygun olarak Donetsk ve Lugansk bölgelerde seçmenlerin 7 Aralık tarihinde düzenlenecek seçimlerde kendi temsilcilerini seçmesini mümkün kılmasını sağlama çağrısı yaptı.

Barack Obama, Washington’un ayrılıkçıların kontrolü altında bulunan bölgelerde Ukrayna mevzuatına aykırı olan, Ukrayna hükümetinin onayı olmadan düzenlenecek seçimleri kabul etmeyeceğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.