SON DAKİKA
Hava Durumu

Obama, Poroşenko'yla telefon görüşmesi yaptı

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2014 09:46
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2014 09:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Obama, Poroşenko'yla telefon görüşmesi yaptı

ABD Devlet Başkanı Barack Obama, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama'nın Poroşenko ile görüşmesinde, Ukrayna hükümetiyle ülkenin güneydoğusundaki ayrılıkçılar arasında 5 Eylül’de imzalanan Minsk protokolüyle 19 Eylül’de imzalanan Minsk memorandumunun yükümlülüklerinin tüm taraflarca yerine getirilmesi konusunu ele aldıkları kaydedildi.

İki lider, 16-17 Ekim’de Milan’da yapılacak Asya-Avrupa Zirvesi’nin Rusya ile Ukrayna’nın doğusundaki sınırda etkili bir izleme ve kontrol mekanizması oluşturulmasının da aralarında bulunduğu barış planının tüm şartlarına uyulmasına yönelik Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e baskı oluşturmak için iyi bir fırsat olduğunda mutabık kaldı.

Obama ve Poroşenko, enerji güvenliği, siyasi ve ekonomik reformların yanı sıra uluslararası finans kuruluşları ve ikili ortaklarla Ukrayna’nın ekonomisinin nasıl en iyi şekilde desteklenebileceğini değerlendirdi.

Obama ayrıca yolsuzlukla mücadele yasasının Ukrayna Parlamentosundan geçmesi nedeniyle Poroşenko’yu tebrik etti.

Barack Obama ayrıca, İngiltere Başbakanı David Cameron, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile video konferans yoluyla Ebola salgını, IŞİD ve Ukrayna'daki gelişmeleri görüştü.

Ukrayna konusunda liderlerin Rusya’nın Minsk anlaşmaları altındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini ve Ukrayna ekonomisinin desteklenmesi için uluslararası finansal kurumlarla birlikte çalışma çabalarını konuştuğu bildirildi.

KAYNAK: AA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.