SON DAKİKA
Hava Durumu

Parlamento, Kırım’ın statüsüne dair yasayı bu dönemde inceleyecek

Kırım Tatar özerkliğini kurma süreci yavaş yavaş ilerlemeye başlıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.09.2017 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 05.09.2017 15:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Parlamento, Kırım’ın statüsüne dair yasayı bu dönemde inceleyecek

Ukrayna Parlamentosu’nda 7 Nisan 2017 tarihinde kayda geçirilen 6315 sayılı “Ukrayna’da Kırım Tatar Halkının Statüsü İle İlgili” yasa tasarısının, öncelikli incelenecek yasa tasarıları arasında yer aldığı bildirildi.
 
QHA muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, “Yasa tasarısı kayda geçirildi. Tasarı yetkili komitelerin hazırladığı öncelikli konular listesine dahil edildi. Maalesef liste tam olarak henüz onaylanmadı, ama 1-1,5 hafta içinde onaylanacağı ümidindeyim. Her halükarda Parlamento’nun bu dönem oturumunda bu yasa tasarısı incelenecek” diye kaydetti.154417Yasa tasarısının açıklayıcı notunda, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin siyasi statüsünün, egemen ve bağımsız Ukrayna’ya bağlı olarak Kırım yarımadası sınırları çerçevesinde Kırım Tatar ulusal-bölgesel özerkliği olarak belirleneceğini, Şubat 1991’de Kırım’da bölgesel yapıyı ve yarımadanın köklü halkının kaderini tayin etme hakkını tamamen görmezden gelen bir özerklik kurulması şeklindeki hukuki hatayı düzelteceği ifade edildi.
 
Tasarı hazırlayıcılarının fikrine göre ilgili yasanın kabul edilmesi, köklü halkın uluslararası normlara göre ve egemen, bağımsız Ukrayna’ya bağlı olarak kaderini tayin etme hakkını hayata geçireceği, Kırım’ın işgaline son verilmesi konusunda da uluslararası düzeyde Ukrayna’nın konumunu güçlendireceği ifade ediliyor.
 
Ukrayna Parlamentosu’nda 7 Nisan tarihinde Kırım Tatar halkının statüsünü belirlemesi gereken 6315 sayılı yasa tasarısı kayda geçirildi. Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Georgiy Logvinskiy, Dmitriy Belotserkovets ve diğer milletvekilleri dahil olmak üzere 20’den fazla milletvekili tarafından hazırlanan tasarı, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ulusal-bölgesel özerklik olarak yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Bunun dışında, belgede Ukrayna’ya bağlı olarak kaderini tayin etme hakkı başta olmak üzere Kırım’ın yerli (köklü) halkının haklarının yerine getirilmesinin bazı yönleri de belirtildi. Ayrıca tasarıda Ukrayna’nın, yerli halk olarak Kırım Tatar halkının ve Ukrayna’daki tüm ulusal azınlıkların etnik, kültürel, dil ve dini kimliğinin korunması ve gelişmesinin garantisini verdiği de belirtildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.