SON DAKİKA
Hava Durumu

Pençe Kilit Harekâtı bölgesinde 77 terörist öldürüldü

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, 9 Türk askerinin şehit olduğu Pençe Kilit Harekâtı bölgesindeki son duruma ilişkin açıklama yaptı. Bakan Güler, bölgede 78 terör hedefinin imha edildiğini ve bölücü terör örgütü PKK/YPG mensubu 77 teröristin ise öldürüldüğünü bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 15.01.2024 22:37
Haber Güncellenme Tarihi: 15.01.2024 22:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Pençe Kilit Harekâtı bölgesinde 77 terörist öldürüldü

12 Ocak 2024 tarihinde Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde meydana gelen bölücü terör örgütünün saldırısında 9 Türk askeri şehit olmuştu. Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgedeki terör unsurlarına misliyle karşılık verdi. Bu kapsamda, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler başkanlığında Genelkurmay komuta kademesi bir toplantı düzenledi.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ KOMUTA KADEMESİNDEN TOPLANTI

Bakan Güler'in yanı sıra toplantıya; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Bakan Yardımcıları Şuay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu, Bilal Durdalı ve Celal Sami Tüfekci ile yurt içindeki ve sınır ötesindeki birliklerin komutanları katıldı.

"78 HEDEF İMHA EDİLMİŞTİR"

Terörle mücadele operasyonları başta olmak üzere devam eden faaliyetlere ilişkin bilgi alan Bakan Yaşar Güler, yapılacak çalışmalara ilişkin talimatlar verdi. Toplantıda önemli açıklamalar yapan Bakan Güler şöyle konuştu:

“12 Ocak'ta, Pençe-Kilit Harekât bölgesinde maalesef 9 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Bu vesileyle aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabırlar temenni ediyorum. Saldırılara derhâl karşılık verilmiş, temas esnasında 23 terörist etkisiz hâle getirilmiştir. Müteakiben Irak'ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara, Kandil bölgeleri ile Suriye'nin kuzeyinde düzenlenen hava harekâtları ile bölücü terör örgütü tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve petrol tesislerinden oluşan toplam 78 hedef imha edilmiştir. Toplam 77 terörist de etkisiz hâle getirilmiştir.

İcra edilen bu harekâtlarla şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır. Terörle mücadelemiz tek bir terörist kalmayıncaya kadar artan tempoyla devam edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Sonuç olarak terörle mücadelemiz başta PKK/PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı terörü kaynağında yok etme konseptiyle artan bir baskı ve tempoda ve taarruzi bir ruhla tek bir terörist kalmayıncaya kadar yurt içinde ve sınır ötesinde azim ve kararlılıkla sürdürülmeye devam edilecektir. Elde edilen başarılarda en büyük pay başta aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz olmak üzere siz kahraman ve fedakar silah arkadaşlarıma aittir.” 

PENÇE KİLİT HAREKÂTI BÖLGESİNDEN ACI HABER: 9 TÜRK ASKERİ ŞEHİT OLDU

Irak'ın kuzeyindeki Metina bölgesindeki üs noktalarına PKK'lı teröristler tarafından 12 Ocak 2024 tarihinde saldırı düzenlendi. Millî Savunma Bakanlığı, terör örgütü tarafından yapılan saldırı sonucunda 9 askerin şehit olduğunu duyurdu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.