SON DAKİKA
Hava Durumu

Polonya Parlamentosu geri adım attı

Polonya’da yüzlerce protestocu, muhabirlerin parlamentoya erişimlerini kısıtlamayı öngören yeni yasal düzenlemeyi protesto etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2016 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 16:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Polonya Parlamentosu geri adım attı

Polonya Parlamentosu, parlamento oturumlarının medya tarafından takip edilmesini engelleyen kısıtlamaları kaldırdı.

Parlamento’dan gelen açıklamada, gelecekte gazetecilerin parlamento çalışmalarına erişimi düzeninde yapılacak herhangi bir değişikliğin gazeteciler ile görüşüldükten sonra yapılacağı bildirildi.

Ayrıca açıklamada kısıtlamaların amacının “Parlamento gazetecilerinin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve onların milletvekili ve senatörlerle etkileşimleri için net kuralların oluşturması” olduğu ifade edildi.

Polonya’da muhalefet partisi milletvekillerinin basının parlamentoya erişimini sınırlayan yasa tasarısını protesto etmek için başlattıkları gösteriler günlerce devam etti.  Varşova başta olmak üzere ülke genelinde tasarının geri çekilmesi talebiyle gösteriler düzenlendi. “Haber alma özgürlüğü engellenemez” yazılı pankartlar taşıyan eylemciler, iktidardaki Hak ve Adalet Partisi (PiS) aleyhine sloganlar attı.

Yeni yıl ile yürürlüğe girmesi planlanan yasa tasarısı, gazetecilerin parlamento genel kuruluna erişimini sınırlandırıyordu. Uygulamaya göre parlamento dışında bir yerde toplanacak gazeteciler, siyasilerle görüşürken ses ve görüntü kaydı da alamayacaktı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.