SON DAKİKA
Hava Durumu

"Poroşenko BM aracılığıyla Kırım Tatarlarını korumalı..."

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” kararını yorumladı.

Haber Giriş Tarihi: 14.04.2016 09:39
Haber Güncellenme Tarihi: 14.04.2016 10:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Poroşenko BM aracılığıyla Kırım Tatarlarını korumalı..."

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” kararını yorumlayan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, ilgili kararının geçersiz olduğunu, ancak işgalci Rusya Federasyonu’nun cezalandırma organları tarafından yerine getirileceğini söyledi.
 
Konuyla ilgili 13 Nisan tarihinde açıklamada bulunan Refat Çubarov, “Kendini “Kırım Savcısı” olarak adlandıran şahsın bugün, devlete ihanet, insan kaçırma ve öldürme, yasadışı tutuklama, konut dokunulmazlığını ihlal etme dahil olmak üzere Poklonskaya’nın işlediği ağır suçlarına eklenecek bir suç eyleminde daha bulunduğu ile ilgili haberi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve benim de katılacağım, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın toplantısının yapılacağı İstanbul’da duydum” diye anlattı.
 
Kırım’ın geçici işgal koşullarında “savcılık” görevlerini yasadışı olarak yerine getiren şahıs olan Natalya Poklonskaya’nın “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerinin askıya alınması ile ilgili” kararının başından beri geçersiz olduğunu, ancak Kırım’ı işgal eden Rusya Federasyonu’nun tecziye organları tarafından yerine getirileceğini ifade eden Refat Çubarov, “Söz konusu “kararın”, sadece Kremlin’in talimatı üzerine kabul edildiği kuşkusuzdur. Bu yapılan, Putin ve çevresinin tüm uluslararası toplum ile çatışmacı ilişkilerinde gerilimi tırmandırdıklarının göstergesidir” diye kaydetti.
 
Açıklamasına “Aslında bu, 2016 yılının Mart ayında yapılan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (18 Mart, New York) ve Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (22 Mart, Cenevre) toplantıları katılımcılarının Kırım Tatar Milli Meclisi’ne karşı takibata son verilmesi çağrısına Putin’in sinik cevabıdır” şeklinde devam eden Çubarov, “Bu, 4 Şubat 2016 tarihinde Kırım Tatar halkının korunması ile ilgili bir bildiriyi kabul eden ve Rusya’dan Kırım Tatar Milli Meclisi’ne karşı baskıları durdurmasını talep eden Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin çoğunluğuna karşı da küstahça verilmiş bir cevaptır” dedi.
 
Putin’in, dünya çapında gerçekleştirdiği uluslararası normların kaba ihlallerine son verecek etkili araçların olmamasından cesaret aldığını söyleyen Refat Çubarov, “Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, ayrıca Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi yönetimine başvurarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin yürütme organlarının, Kırım’ı işgal eden Rusya tarafından Kırım’ın köklü halkına karşı katliam tehdidinin önlenmesi amacıyla acil olarak toplanmasını talep etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye belirtti.
 
13 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini askıya alınması ile ilgili” kararı yayınladığı öğrenildi. “Aşırıcı (radikal) Faaliyetlere Karşı Mücadele İlgili” Federal Kanununun 9. ve 10. maddelerine atıfta bulunduğu belgede sözde savcı Poklonskaya, karar metninde Rus propagandasına uygun şekilde Kırım Tatarlarının özyönetim organını "sivil toplum kuruluşu" gibi göstermeye çalışarak, “Bir sivil toplum kuruluşunun hakları askıya alınıyor. Bu karar doğrultusunda ilgili kuruluşun tüm devlet veya belediye tarafından sunulmuş toplu iletişim araçlarını kullanması yasak, toplu etkinlik düzenlemesi, banka mevduatları kullanması ve herhangi bir faaliyette bulunması yasak. Kuruluşun herhangi bir propagandasının yapılması da yasak...” açıklamasında bulundu.
 
Daha önce Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurduğu açıklanmıştı. Poklonskaya, KTMM’yi kapatmak için imzalayıp Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinin bir kopyasını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e de gönderdi. Kırım Tatar halkı adına konuşmaya çalışan sözde Kırım Tatar kuruluşlarının yöneticilerinden, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasadışı ve provokatif olarak kabul etme başvuruları geldiğini ileri süren Poklonskaya, bahsi geçen davayı, Rusya’nın ‘Aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele’ kanununa dayanarak açmak istediğini belirtmişti.
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl de kendisine gönderilen dava dilekçesinin hata dolu olduğu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetmişti.
 
Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşması, 3 Mart tarihinde yapılması gerekiyordu. Sözde savcılığın suçlama dilekçesinin kanıtları olarak sunduğu belgelerin okunma süreleri neden gösterilerek mahkeme duruşması 10 Mart’a ertelendi. 10 Mart’ta yapılan duruşmada, Kırım Tatar Milli Meclisi'nin avukatı, dava belgelerini incelemek için süre gerektiğini söyleyerek duruşmayı erteleme talebinde bulundu. Mahkemenin talebini uygun bulup duruşmayı 17 Mart tarihine ertelediği belirtildi. 17 Mart’ta yapılan duruşmada, mahkeme, davaya Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi’nin katılımını sağlamak gerektiğine dair karar alarak davanın incelenmesini 7 Nisan’a erteledi. 7 Nisan’da başlaya ve 8 Nisan tarihinde devam eden duruşmada sözde Kırım Savcılığı’nın dava ile ilgili yeni belgeleri sunduğu ileri sürüldü. Bu gerekçeyle duruşma 15 Nisan tarihine ertelendi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.