SON DAKİKA
Hava Durumu

Poroşenko, Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edilmesine karşı

Haber Giriş Tarihi: 23.07.2014 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 23.07.2014 11:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Poroşenko, Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edilmesine karşı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’da sıkıyönetim ilan edilmesine karşı çıkıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Basın Servisi’nin bildirdiğine göre, Petro Poroşenko, parti grupları başkanları ile yaptığı görüşme sırasında, “Hükümeti sıkıyönetim kararını kabul etmeye çağıran milletvekilleri, böyle bir kararın ülke için nasıl sonuçlar doğuracağını anlamalı. Bugün, dikkatsiz söylenen her bir söz büyük sonuçlara yol açabilir” dedi.

Poroşenko, Ukrayna’nın silahlı çatışmaların yaşandığı bir durumda olduğunu ve kendi topraklarını savunması gerektiğini belirtti. Bunun gerçekleştirilmesi için etkili ordunun olması, orduya gerekli desteğin verilmesi gerektiğini, ancak sıkıyönetim rejiminde bunun yapılmasının imkansız olduğunu kaydetti.

Poroşenko, “Sıkıyönetim rejiminde silah, çift kullanımlı malların sağlanması yasaklanıyor, bizim ise savaşı kazanmamız gerekiyor” dedi.

Ayrıca sıkıyönetim sırasında devletin, uluslararası finans kurumları tarafından destek almasının imkansız olduğunu ifade eden Poroşenko, “Uluslararası Para Fonu (IMF) savaş içinde olan ülkelere maddi yardım sağlamıyor. Sıkıyönetim ilan edilmesi talep edildiğinde bu ayrıntıları kimse göz önüne almıyor” dedi.

Bunun yanı sıra silahlı çatışmaların yapılması halinde, kanunların saldırıya uğrayan tarafın yanı sıra saldırgan ülkeyi de koruduğunu söyleyen Petro Poroşenko, “Sıkıyönetim, karşı bir tarafın olduğu bir durum. Bizim savaştığımız tarafın da kendi hakları var. Saldırgan ülke, diğer ülkeler tarafından desteklenebilir ve uluslar arası hukuk tarafından korunuyor” diye kaydetti.

Bununla birlikte, Petro Poroşenko, Ukrayna hükümetinin, “Lugans ve Donetsk Halk Cumhuriyetlerinin” dünyada terör örgütü olarak tanınması için çaba sarfettiğini ifade etti.

Poroşenko, “Bugün Ukraynalı askerleri ve Ukrayna vatandaşlarını öldüren herkesin terörist, teröristlere maddi ya da herhangi diğer bir yardım sağlanmasını ise insanlığa karşı bir suç olarak tanınması için elimizden geleni yapıyoruz” diye kaydetti.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.