SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin’den askeri harcamaları azaltma vaadi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın savunma harcamalarının 2011 yılının düzeyine kadar indirileceğini ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 23.12.2016 15:39
Haber Güncellenme Tarihi: 23.12.2016 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin’den askeri harcamaları azaltma vaadi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, düzenlediği yıl sonuçları ile ilgili basın toplantısında yaptırımların Rusya ekonomisine etkisi ve devletin sosyal yükümlülüklerinin yerine getirilmesi ile ilgili soruyu cevaplarken savunma sanayi kompleksi ve orduya sağlanan bütçe desteğinin azaltılacağını bildirdi.
 
Vladimir Putin, “Bütçe fonlarının esas tasarrufu, ulusal savunmaya denk gelecek. 2011 yılında savunmaya gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 2,7’sini harcarken, son beş yılda bu harcamaları çok arttırdık. Bu yıl GSYİH’nın yüzde 4,7’si savunma alanına ayrıldı” dedi.
 
Putin’in bildirdiğine göre, 2017 yılında savunma bütçesinin GSYİH’nın yüzde 4,3 düzeyinde olması, 2019 yılına kadar ise GSYİH’nin yüzde 2,8’e kadar azaltılması planlanıyor.
 
Daha önce Ukrayna milletvekili Anton Geraşçenko’nun “Terörle Mücadele Operasyonu ve Rusya’nın Ukrayna’ya Karşı Hibrid Savaşının Başlamasının İkinci Yılı: Putin’in Yıldırım Savaşının Fiyaskosu” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı askeri saldırı başlatırken sadece Kırım’ı işgal etmeyi ve Donetsk ile Lugansk illerinin bazı bölgelerini kontrol altına almayı planlamadığını, Donetsk ve Lugansk’ta yaşayan FSB’nin (Rusya Federal Güvenlik Servisi) gizli ajanlarının yardımıyla Ukrayna’nın doğusundaki diğer 9 bölgeyi de “Rus dünyasına” çekmeyi planladığını söylediği bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.