SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin, kara kutudan da umduğunu bulamadı

Putin, kara kutuyu Rus yetkililerle birlikte incelemek üzere yabancı uzmanlara yaptığı çağrıya cevap alamadı.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2015 13:54
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2015 13:05
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin, kara kutudan da umduğunu bulamadı

Türkiye sınırlarını ihlal ederken düşürülen Su-24 tipi uçağın kara kutusunu Kremlin’de medyaya gösteren Vladimir Putin, kara kutuyu Rus yetkililerle birlikte incelemek üzere yabancı uzmanlara çağrı yapmıştı. Putin yaptığı kara kutu çağrısına cevap alamadı.

Kremlin Sarayı'nda Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu kabul eden Putin, Şoygu'ya Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağının kara kutusunun uluslararası uzmanların katılımıyla deşifre edilmesi talimatı vermişti.

Kremlin’de uçağın kara kutusu önünde poz veren Putin, kara kutuda herhangi bir oynama yapmadıklarını göstermek için “Anladığım kadarıyla parametrik kaydedici (kara kutu) Su-24 tipi uçağın kalkış anından düşüş anına kadar kesin rotasını, hızını, yüksekliğini ve uçuş anındaki tüm dönüşlerini bize gösterecek. Uçağın nerede bulunduğunu ve uçağa Türkiye tarafından hain darbenin nerede vurulduğunu anlayacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Putin’in talimatları üzerine Savunma Bakanı Sergey Şoygu da kara kutuyu incelemek üzere çeşitli ülkelere davet mektubu göndermişti. Ancak Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov şu ana kadar hiçbir ülkeden çağrıya olumlu ya da olumsuz cevap gelmediğini duyurdu. Peskov hangi ülkelere davet yapıldığını ise açıklamadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.