SON DAKİKA
Hava Durumu

Putin, Merkel’i ikna etmiş

Haber Giriş Tarihi: 14.07.2014 16:46
Haber Güncellenme Tarihi: 14.07.2014 15:46
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Putin, Merkel’i ikna etmiş

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna hükümetinin, ülkenin doğu bölgelerinde faaliyet gösteren teröristler ile bir an önce müzakerelere başlaması gerektiğini belirtti.

Almanya Hükümeti Basın Servisi, Angela Merkel’in, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşme sonrasında bu ifadeleri kullandığını bildirdi.

Almanya Hükümeti Basın Servisi, “Putin ve Merkel, Ukrayna hükümeti ile ayrılıkçılar arasında bir an önce telekonferans yöntemi ile müzakerelerin başlaması gerektiği konusunda hemfikir kaldı” diye kaydetti.

İlgili müzakere amacının, karşılıklı ateşkesin olduğunu belirten Basın Servisi, bunun gerçekleşmesi için Ukrayna-Rusya sınırında etkili kontrolün ve karşılıklı esir değişiminin gerektiğini bildirdi.

Angela Merkel aynı gün Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’yu arayıp, tüm tarafların katılacağı müzakerelerin başlaması gerektiği konusunda anlaştı. Telefon konuşması sırasında Merkel, Poroşenko’nun teröristlere karşı uyguladığı eylemleri yasal olarak kabul etti, ama aynı zamada sivil halkı savunmaya çağırdı.

Petro Poroşenko ise bugün, 14 Temmuz’da, polis ve ordu yetkililer ile yaptığı toplantıda, ‘terörle mücadele operasyonun düzenlediği bölgeyi daraltmaya, sınırların güvenliğini artırmaya ve yerel halkı savunmaya izin verecek taktik değişikliklere ihtiyaç’ duyulduğunu belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.