SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus başkan adayından Kırım’da ‘dürüst’ referandum düzenleme sözü

Rusya Devlet Başkanı adayı Aleksey Navalnıy, seçimleri kazanması halinde Rusya tarafından işgal edilen yarımadada “normal referandum” düzenleyeceğini ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2016 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2016 15:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus başkan adayından Kırım’da ‘dürüst’ referandum düzenleme sözü

Geçtiğimiz günlerde 2018 yılında Rusya Devlet Başkanlığı’na adaylık yapacağını açıklayan Rus muhalif politikacı Aleksey Navalnıy, seçimleri kazanması halinde Rusya tarafından işgal edilen yarımadada “normal referandum” düzenleyeceğini ileri sürerek 2014 yılının Mart ayında tüm standartlara uygun bir referandumun düzenlenmediğini savundu.
 
Rusya’nın RBK sitesine konuşan Navalnıy, “Kırım ile ilgili sorunların çözümünün, yarımadada düzenlenecek normal bir referandumdan başlaması gerekiyor. Orada normal bir referandum düzenlenmemişti, sorunlar bundan kaynaklanıyor” dedi.
 
Dürüst bir referandum yapılmamasının Kırım’ın günümüzdeki esas sorunu olduğunu ifade eden Navalnıy, “Bundan dolayı Kırım’ın statüsü kimse tarafından tanınmıyor, yarımada gelişmiyor ve yakın gelecekte de gelişmeyecek. Burası tanınmamış bir bölge. Söz konusu sorunların çözülmeye başlaması için hareket etmeye başlayacağımız bir nokta olmalı ve bu nokta Kırım sakinlerinin, dürüst ve şeffaf bir referandum aracılığıyla gerçek iradelerini ifade etmesi olmalı” şekilde devam etti.
 
Minsk Anlaşmaları’nın yerine getirilmesinin Ukrayna ile ilişkilerin normalleşmesinin yegane yolu olduğu fikrini paylaşan Aleksey Navalnıy, Kırım’ın işgali ile ilgili Rus yönetimi tarafından dile getirilen “tarihi adaletin tesis edilmesi” fikrinin yanlış olduğunu ifade etti.
 
Navalnıy, “Bugün tarihi adalet bir türlüdür, yarın başka türlüdür. Kırım sakinleri için başka, Kırım Tatarları için bambaşkadır” dedi.
 
Ayrıca Navalnıy Rusya Devlet Başkanlığına seçilmesi halinde bu görevde yapacağı ilk işin tüm siyasi tutukluların serbest bırakılması olacağını da kaydetti.
 
İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini özgürce tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.