SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rus gemisi Montrö rejimini açıkça ihlal etti!"

Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, boğaz geçişi sırasında füzeyle görüntülenen Rus askerine ilişkin, "Montrö rejiminin açıkça ihlali niteliğinde bir geçiş olmuştur" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2015 15:56
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2015 15:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rus gemisi Montrö rejimini açıkça ihlal etti!"

Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI) Avrupa ve Asya-Pasifik bölgeleri tarafından düzenlenen Airport Exchange 2015'te açılış konuşmasından sonra stantları gezdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Rus gemisinin boğazdan geçişi sırasında sergilenen tahrik edici durumu değerlendiren Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu konuyla ilgili gereken değerlendirmeler yapıldı. Boğazlardan her ülkenin barışçıl amaçlı gemileri geçiş yapabilir. Bu geçişin adına masum geçiş denir. Masum geçiş demek tahrik unsuru barındırmayan, başka ülkenin hükümranlık haklarına karşı bir davranış içermeyen geçiştir. Dolayısıyla bu görüntü kabul edilemez. Montrö rejiminin açıkça ihlali niteliğinde bir geçiş olmuştur. Gerekli cevap verilmiştir. Konu kapanmıştır, tekrarı olmaması en büyük beklentimizdir."

"Yeni Havalimanı'nın adında 'İstanbul' geçecek"

İstanbul Yeni Havalimanı'nın ismine ilişkin kamuoyu araştırması yapılacağını anlatan Yıldırım, "Araştırmaları yapacağız, İstanbul'a yakışan, Türkiye'ye yakışan en güzel ismi halkımızın fikirleriyle bulmuş olacağız. Benim burada bir önerim yok, benim işim yapmak, adını koymak değil" dedi. Yıldırım, İlk fazı 2018'de hizmete girecek dünyanın en büyük havalimanı olması planlanan dev yatırımın isminde 'İstanbul' adının yer alacağını kaydederek, "İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı gibi başı İstanbul olur da, orada bir başka isim daha olabilir" diye konuştu. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.