SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rus saldırılarının yüzde 90'ından fazlası muhalifleri ve sivilleri hedef aldı"

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "DAİŞ ile mücadele konusunda gösterdiğimiz kararlılığın aynısını, PKK ile mücadele konusunda da dünya kamuoyundan bekliyoruz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2015 14:43
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2015 13:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rus saldırılarının yüzde 90'ından fazlası muhalifleri ve sivilleri hedef aldı"

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, Türk hava sahasını ihlal ettiği için düşürülen Rus savaş uçağına ilişkin, "24 Kasım'da düşürülen Rus savaş uçağının, yaşanan Suriye krizinin son maliyetlerinden biri olarak görülmesi gerekir" dedi.

"Rus saldırılarının yüzde 90'ından fazlası muhalifleri ve sivilleri hedef aldı"

Rus savaş uçaklarının, Suriye'de DAEŞ ile mücadele adı altında, Suriyeli muhalifleri hedef aldığının bilinen bir gerçek olduğuna dikkat çeken Kalın, "Rus saldırılarının yüzde 90'dan fazlası, ılımlı Suriyeli muhalifleri ve sivilleri hedef almıştır, gerek Bayırbucak Türkmenleri olsun, gerekse diğer bölgeler olsun. Ancak yüzde 9-10 kadar direkt DAİŞ hedeflerini vurmuştur" diye konuştu.

"DAİŞ kararlılığını PKK konusunda da bekliyoruz "

Türkiye'nin, Irak ile iletişim kurma noktasında sorunu bulunmadığını kaydeden Kalın, "Biz baştan beri terörün her türüne ve her şekline karşı olduğumuzu açık bir şekilde ifade ettik. Burada bir grup terör örgütünü 'bunlar kötüdür', bir grup terör örgütünü 'bunlar iyidir' diye ayırıp buradan hareketle bir politika üretmek yanlıştır. Siyaseten de yanlıştır, ahlaken de yanlıştır. Biz, DAİŞ konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti, DAİŞ ile mücadele konusunda gösterdiğimiz kararlılığın aynısını mesela PKK ile mücadele konusunda da dünya kamuoyundan bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Kalın, "Bizim Irak ile iletişim kurma noktasında herhangi bir sorunumuz yok. Bu Cumhurbaşkanımız düzeyinde olur, Başbakan düzeyinde olur. İhtiyaç duyulduğunda bu temaslar hızlandırılır. Ama şu anda böyle bir kriz havası yaratma çabası var, orada büyük bir krize doğru bu işi sürükleme çabası var. Bunun bir kere altının boş olduğunu ifade edeyim. Birkaç gündür yürütülen temaslarla zaten bu konunun belli bir, doğru bir zemine oturtulduğunu ifade edebilirim" diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.