SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rus saldırısının yıllık zararı 10-15 milyar dolara ulaşıyor"

Ukrayna'nın Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan haklarının sağlanması ve korunmasına dair eylemleri konsolide edemediği belirtildi.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2016 21:09
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 21:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rus saldırısının yıllık zararı 10-15 milyar dolara ulaşıyor"

Ukrayna milletvekili Sergey Taruta, Ukrayna’nın, gerekli araçlara sahip olmasına rağmen Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan haklarının sağlanması ve korunması konusunda eylemlerini konsolide edemediği fikrini paylaştı.
 
QHA muhabirinin bildirdiğine göre, Kiev’de, bugün 19 Aralık tarihinde düzenlenen “Uluslararası Mahkemelerde Ukrayna’nın Menfaatlerinin Korunması İçin Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin Mekanizmalarının Kullanılması” konulu yuvarlak masa toplantısında konuşan Sergey Taruta, “Kırım ele alınırsa bu konuda belirli bir hukuki durum var. İşgal edilen bu bölgede hem insan hakları, hem mülkiyet hakları, hem de tüzel ve gerçek kişilerin hakları ve diğer hakları korumak için belirli hukuki eylemlerde bulunabiliriz. Ama bugüne kadar, konsolide edici bir eylemin yapıldığını görmüyoruz… Rusya Federasyonu’na, her yıl 10-15 milyar dolara ulaşan zararlar için her yıl fatura kesseydik bize karşı sürülen savaş ile ilgili argümanlarımız daha sağlam olurdu” diye kaydetti.
 
İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Akyar'ın (Sivastopol) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini özgürce tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.
 
Daha önce Ukrayna Adalet Bakan Yardımcısı Natalya Sevostyanova, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne verilen dilekçeye göre Ukrayna’nın, Rusya’dan Kırım’ın işgaline son vermesini ve işgalden doğan zarar için bir trilyon grivna (40 milyar dolar) tutarında tazminat ödemesini talep ettiğini bildirmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.