SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus VK'ya ait uygulamalar App Store'dan kaldırıldı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2022 23:39
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2022 23:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus VK'ya ait uygulamalar App Store'dan kaldırıldı

Ukrayna’ya saldıran işgalci Rusya’ya yönelik yaptırımlar devam ediyor. Rus sosyal medya ağı olarak bilinen VK’ya ait uygulamalar App Store’dan kaldırıldı.

Ukrayna’ya saldıran Rusya’ya yönelik yaptırımlar devam ediyor. Bu kapsamda dünya devi birçok şirket, Rusya’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Rusya’ya yönelik yaptırımlara teknoloji devi Apple da katıldı. Rus sosyal medya ağı olarak bilinen VKontakt’a (VK) ait uygulamalar App Store’dan kaldırıldı. Apple bu yılın başlarında işgalci Rusya’daki satışları durdururken Apple Pay’i de sınırlandırmıştı. Yapılan basın açıklamasına göre merkezi St. Petersburg’da bulunan VK’ya ait bazı uygulamaların Apple tarafından engellendiği, bu nedenle App Store’da indirilip güncellenemedikleri bildirildi. Şirket yaptığı açıklamada, “VK, iOS için uygulamalar geliştirmeye ve desteklemeye devam edecek” denildi.

APPLE'DAN AÇIKLAMA

Apple’dan yapılan açıklamada ise uygulamaların kaldırıldığı ve VK’nın geliştirici hesaplarının kapatıldığı doğrulandı. Bir Apple sözcüsü, teknoloji sitesi The Verge’e verdiği demeçte, “Apple, yaptırımlara uymak için bu uygulamalarla ilişkili geliştirici hesaplarını sonlandırdı ve uygulamalar, konumları ne olursa olsun hiçbir App Store’dan indirilemez. Bu uygulamaları daha önce indirmiş olan kullanıcılar bunları kullanmaya devam edebilir” dedi.

İNGİLİZ HÜKUMETİNİN YAPTIRIMLARI

İngiliz hükumeti bu hafta Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında düzenlenen yasa dışı sözde referandumlar nedeniyle işgalci Rus oligarklarına yaptırım uyguladı. İngiltere’nin yayımladığı listede, VK’nın sahibi olan Rus Gazprombank’ın yöneticileri de yer aldı.

İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, “Bugünün yaptırımları, bu sahte oyların arkasındakileri ve Rus rejiminin saldırgan tutumunu desteklemeye devam eden kişileri hedef alacak” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.