SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, AGİT’te Ukrayna’nın inisiyatiflerini bloke etti

Rusya’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) heyetinin AGİT toplantısında Ukrayna’daki çatışmanın çözülmesi ile ilgili konularda yapılan oylamaları bloke ettiği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 10.12.2016 10:19
Haber Güncellenme Tarihi: 10.12.2016 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, AGİT’te Ukrayna’nın inisiyatiflerini bloke etti

Rusya’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) heyetinin 9 Aralık tarihinde yapılan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Konseyi toplantısında Ukrayna’daki çatışmanın çözülmesi ile ilgili neredeyse tüm inisiyatifleri bloke ettiği bildirildi.
 
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maryana Betsa, “AGİT Bakanlar Konseyi sona erdi. Rusya, Ukrayna’daki ve çevresindeki kriz ile ilgili belgelerin çoğunu ve bildiriyi bloke etti” diye kaydetti.
 
Daha önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Bakanlar Konseyi çerçevesinde düzenlenen basın toplantısında, Rusya’nın Ukraynalı siyasi tutukluların, Ukrayna’da bulunan Rusya vatandaşları ile takas edilebileceğini ileri sürdü.
 
8 Aralık tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi başladı. İki gün süren zirvenin açılışını ev sahibi Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier yaptı. Kırım konusunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Steinmeier, “Ukrayna hakkında konuşurken, Kırım sorunlarını ve Kırım’ın yasa dışı işgalini unutmamalıyız” diye belirtti. Steinmeir, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a diplomat ve hak savunucuların erişiminin kısıtlanmasının kabul edilemez bir olgu olduğunu ekledi.
 
Toplantıda konuşan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’ya karşı yaptırımların, Rusya hem Donbas hem Kırım olmak üzere Ukrayna topraklarından çekilene dek yürürlükte kalması gerektiğini kaydetti.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.