SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'dan DAEŞ'e 'cihad-mobil' cip sevkiyatı

Suriye'de terör örgütü DAEŞ'in artık sembolü haline gelen 'cihad-mobil' adı verilen ciplerin bir kısmının Rusya'dan alınarak Türkiye'nin de dahil olduğu 4 ülke üzerinden Suriye'ye getirildiği öne sürüldü.

Haber Giriş Tarihi: 12.09.2017 16:49
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2017 16:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya'dan DAEŞ'e 'cihad-mobil' cip sevkiyatı

DAEŞ'in 'cihad-mobil' lakaplı ve genelde Toyota marka dört çeker ciplerin terör örgütü tarafından nasıl temin edildiğine dair önemli iddialar ortaya atıldı. Dört çeker arazi araçlarının bir kısmının Rusya’dan alınarak, Türkiye üzerinden Suriye’ye ulaştırıldığı öne sürüldü.

St. Petersburg merkezli Fontanka gazetesi, Suriye’deki DAEŞ terör örgütünün militanlarına Rusya’dan nasıl cip temin edildiğini yazdı. Rus güvenlik güçlerinin gizlice yürüttüğü soruşturmanın detaylarına ulaşan gazete, ciplerin Suriye'ye girişini şu şekilde özetledi:

 

"Uydu takip sistemi sökülüyor..."

"Şema aslında çok basit. Tüm dünyada olduğu gibi Rusya’da da ajanları bulunan DAEŞ, otomobil ticaretinden para kazanmak isteyen kişileri bularak pahalı cipler satın aldırıyor. Tam kasko yaptırılan cipler kurallar gereği uydu takip sistemine alınıyor. Ancak bu cipler, galeriden çıktığı an takip sistemi sökülerek hurdaya çıkan Lada marka araca aktarılıyor. Bu şekilde birkaç ay denetimi çarpıtılan cip, sahibi tarafından DAEŞ kuryelerine teslim ediliyor. Motor ve şasi numarası değiştirilen cipler Ukrayna, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye üzerinden Suriye’ye sokuluyor. Cip, Suriye topraklarına girdiği an Rusya’daki sahibi polise giderek aracın çalındığı bildiriminde bulunuyor. Böylece aracı kişi, hem DAEŞ'ten hem de Rus sigorta şirketinden ödeme alabiliyor."


"Para kazanmak için yaptım"

Rus güvenlik güçleri, takibe aldıkları Azerbaycan asıllı Adalet Ganbarov adlı şahıs üzerinden cihad-mobil şemasını çözdü. Rusya’da cip satın alan Ganbarov, birkaç ay sonra Rus yetkililere cipinin çalındığını bildirdi. Bildirimin ardından banka hesabı yakın takibe alınan Ganbarov'a, Ortadoğu ülkelerinden 7 milyon ruble (yaklaşık 417 bin lira) para transferi yapıldığı fark edildi. Rus güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınan Adalet Ganbarov, bu işi para kazanmak için yaptığını itiraf etti. Soruşturma genişletildiğinde de bu yoldan en az 15 cipin Suriye’ye gönderildiği tespit edildi.

 

ABD'de Toyota temsilcisi ifade vermişti

DAEŞ'in elinde son 4 yıldır göze çarpan yeni Toyota marka cipler, 2 yıl önce ABD Maliye Bakanlığı tarafından mercek altına alınmıştı.

Hakkında kapsamlı soruşturma başlatılan cipler için Amerika’daki Toyota temsilcisi Ed Lewis da ifade vermişti. Lewis, "Toyota itibarını düşünen bir firmadır. Cipleri kime sattığımızı kontrol ediyoruz ancak ikinci el için müdahale imkânımız yok" diye konuşmuştu.

Aynı dönemde, DAEŞ'e yollanan ciplerin büyük bir kısmının Avustralya’daki bir firma üzerinden, ikinci el satışı olarak devredildiği iddia edilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.