SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’dan Ukrayna'ya “Nord gemisi” tehdidi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Nord gemisi mürettebatının Ukrayna’nın ana kısmından ayrılma çabalarını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 13.04.2018 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 13.04.2018 12:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’dan Ukrayna'ya “Nord gemisi” tehdidi

Rusya, Sınır Güvenlik Teşkilatı görevlilerinin 25 Mart tarihinde işgal edilen Kırım’daki limanlara yasa dışı giriş yapan Rus bayraklı balıkçı teknesini yakaladığı için karşılıklı tedbirde bulunacağını iddia etti.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bununla birlikte Rusya’nın nasıl tedbirler alacağını belirtmedi.
 
Propagandacı Rus medyalarına konuşan Mariya Zaharova, “Kiev rejiminin insanlık dışı davranışının, dünya insan hakları toplumu tarafından uygun şekilde değerlendirilmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımız Ukrayna’dan ayrılana dek Rusya karşılıklı tedbirde bulunma hakkını saklı tutuyor” diye ileri sürdü.
 
Bunun dışında Ukrayna tarafından yakalanan Nord gemisinin mürettebatının ülkeden ayrılma çabalarına değinen Zaharova, “Mürettebat sınırı geçmeye çalıştığı her seferinde Kiev, mürettebatın aileleriyle görüşmesini engellemek için yeni sebepler uyduruyor” diye savundu. 169077KAPTANA KIRIM YASAĞIHerson Şehir Mahkemesi, 11 Nisan’da yapılan duruşma sırasında, geçtiğimiz günlerde kefaletle serbest bırakılan ve yeni suçlamalar yöneltilen Nord gemisinin kaptanı Vladimir Gorbenko’nun ilk taleple; soruşturma görevlisi, hakim veya savcıya gelmesi ve Rus işgali altında bulunan Kırım’a ziyaret gerçekleştirmemesi gerektiğini kararlaştırdı. İlgili karar 8 Haziran 2018 tarihine kadar geçerli. 
 
Hatırlanacağı üzere Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı, 25 Mart tarihinde Azak Denizinde ihlalde bulunan “Nord” isimli Rus bayraklı balıkçı teknesini yakaladı. Teknenin işgal edilen Kırım’daki limanlara yasa dışı giriş yaptığı tespit edildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Sınır Güvenlik Teşkilatı Başkan Yardımcısı Oleg Slobodyan, “Kontrol sırasında geminin işgal edilen Kırım’a giriş çıkış usulünü ihlal ettiği tespit edildi. Tüm mürettebatta, Kırım’da verilen sözde Rusya pasaportları bulunuyordu. Gemi Berdyansk limanına gönderildi” diye bildirdi. Daha sonra mahkemenin, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığının talebini kabul ederek balıkçı teknesine el koyma kararını aldığı belirtildi.
 
Gemi kaptanı Vladimir Gorbenko 6 Nisan’da mahkeme kararıyla 31 Mayıs tarihine kadar tutuklandı, ama daha sonra 35 bin 240 grivna (1355 dolar) tutarında kefalet karşılığında serbest bırakıldı. Ukrayna sınırını ihlal etmekle suçlanan mürettebat üyeleri ise 7 Nisan’da para cezasına çarptırılarak serbest bırakıldı.
 
Ardından mürettebat, Rusya tarafından önce Rusya’ya daha sonra işgal altındaki Kırım’a kaçırılmaya çalışıldı. Ancak mürettebatın Ukrayna pasaportlarına sahip olmadığı için devlet sınırından geçmesine izin verilmedi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.