SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya Kırım’da serbest ticaret bölgesi kuracak

Haber Giriş Tarihi: 22.10.2014 14:52
Haber Güncellenme Tarihi: 22.10.2014 14:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya Kırım’da serbest ticaret bölgesi kuracak

Rusya hükümeti, Kırım’da serbest ticaret bölgesinin kurulmasına ilişkin yasa tasarılarını onayladı.

Rusya Federasyonu hükümeti Kırım Cumhuriyeti’nde serbest ticaret bölgesi kurulmasına ilişkin yasa tasarılarını onayladı, ama bununla birlikte yasa tasarılarına birkaç değişiklik getirilmesi gerektiği kaydedildi.

Böylece öncelikle, yarımadada ikamet eden vergi mükellefleri için vergi faiz oranlarının en düşük seviyeye getirilmesi teklif edildi.

Ayrıca yasadan, yabancı şirketler dahil olmak üzere farklı şirketlerden elde edilen temettü geliri vergisinin düşürülmesini öngören hükümlerin çıkarılması öneriliyor.

Vergi yükünün artırılması durumunda serbest ticaret bölgesi mensuplarının uğradığı zararın tazmin edilmesiyle ilgili hükümlerin tamamlanması gerekiyor. Ayrıca Rusya Bakanlar Kurulu, sağlık ve karantina, veterinerlik, bitki sağlığı kontrolünü uygulama kararının ilgili federal kurumlarla birlikte alınması gerektiğini belirtti.

Birçok sorunun olduğunu ifade eden Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, serbest ticaret bölgesinin kurulmasına ilişkin yasada ilgililerin tüm hak ve isteklerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Daha önce Ukrayna Parlamentosu milletvekilleri, ikinci okumada ‘Kırım serbest ticaret bölgesinde vergi ve gümrük kontrolü ve Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen topraklarında ekonomik faaliyetlerin yürütülmesi’ yasa tasarısını kabul etmişti.

Ukrayna’nın ilhak edilen kısmında serbest ticaret bölgesinin kurulduğuna dair yasa 27 Eylül tarihinde yürürlüğe girdi.

İlgili yasa, Ukrayna’nın vergi ve gümrük mevzuatının özel uygulama düzeni dahil olmak üzere Kırım’da özel ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetleri yürütmek için özel hukuki rejimin geçerli olduğunu öngörüyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.