SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Kırım’daki Ukraynalıları kayda geçirmek istiyor

Rusya, işgal ettiği Kırım’a gelen Ukraynalıları kayıt altına almak istiyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2016 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2016 16:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Kırım’daki Ukraynalıları kayda geçirmek istiyor

Rusya yönetimi, Ukrayna’nın ana kısmından geçici olarak Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a gelen kişilerin kayda geçirilmesi için mekanizmalar oluşturulması teklifinde bulundu.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Etnik Kimliklerden Sorumlu Federal Ajansı’nın Gözlem Bölümü Başkan Yardımcısı Andrey Komissarov, “Kırım’a Ukrayna’dan gelen kişilerin kesin şekilde kayda geçirilmesi ve onların yarımadada bulunmasının kontrol edilmesi ile ilgili yöntemlerin hazırlanması gerektiği açıktır” diye ileri sürdü.


 
Ukrayna: Bu, tüm uluslararası normların ihlalidir
 
Rusya yönetiminin ilgili teklifini yorumlayan Ukrayna Sınır Güvenliği Teşkilatı Başkan Yardımcısı Oleg Slobodyan, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Ukraynalıların kayda geçirilmesinin tüm mevcut uluslararası normların ihlali olduğunu kaydetti.
 
Ukrayna’nın bir televizyon kanalına konuşan Oleg Slobodyan, “Kırım’da Ukraynalıların kayda geçirilmesinin hukuki 
bir çerçeveye alınmasının mümkün olmadığını düşünüyorum, çünkü Kırım Ukrayna’dır. Yarımadaya giden Ukraynalıları kayda geçirmek veya onları engellemek, uluslararası normların ihlalidir” dedi.

İşgal edilen Kırım’da Ukraynalıların kayda geçirilmesi ile ilgili açıklamaların Ukrayna’ya karşı hibrid savaşı sürdürme yöntemlerinden biri olabileceğini tahmin eden Slobodyan, “Bu, Rusya’nın hem Ukrainleri hem Kırım Tatar halkının temsilcilerini bir tehdit olarak gördüğünün kanıtı olabilir” diye kaydetti.

 
İlk Rus askerleri Kırım’a 20 Şubat tarihinde girdi. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti.
 
Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini özgürce tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.
 
Geçtiğimiz günlerde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Ukrayna sembolleri yüzünden polis tarafından darp edilen, Ukraynalı aktivist İgor Movenko’nun 16 Aralık tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından gözaltına alındığı bildirilmişti.
 
Bundan önce 15 Aralık tarihinde, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın başkenti Akmescit’teki “Privoz” pazarında Müslümanlar, siması Slavlara benzemeyen kişiler ve Ukrayna pasaportu olan kişileri gözaltına almayı hedefleyen bir baskın sırasında en az 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.