SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’nın ardından Kazakistan da inceliyor

Haber Giriş Tarihi: 02.08.2013 11:23
Haber Güncellenme Tarihi: 02.08.2013 11:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’nın ardından Kazakistan da inceliyor

Ukrayna’nın eski Dışişleri Bakanı Petro Poroşenko’nun sahip olduğu işletmelerde üretilen Roshen markalı çikolataların  Rusya tarafından ithalatının yasaklamasının ardından Kazakistan da kontrollere başladı. 

Rusya Federasyonu Tüketici Hakları ve İnsan Sağlığını Koruma Federal Servisi (Rospotrebnadzor) Başkanı Gennadiy Onişenko, Roshen markalı sütlü çikolatalarda benzopiren maddesi bulunduğunu, bu maddenin vücutta kötü huylu tümörlerin oluşmasına neden olabileceğini açıklamıştı.

Roshen çikolatalarının Rusya’da yasaklanmasının ardından Gümrük Birliği üyesi Kazakistan’da yasaklanması gündeme geldi.

Kazakistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Devlet Hıfzı Sıhha İdaresi Baş Uzmanı Maral Rahimcanova, yaptığı açıklamada “Bugün itibarıyla Rospotrebnadzor’dan Roshen ürünlerinin Gümrük Birliğinin teknik kriterlerine uymadığına ilişkin resmi teyit aldık. Kazakistan’da da benzer analiz çalışmaları başlatıldı. Tutarsızlıklar tespit edilirse malların ithalatı durdurulacak.” dedi. Analiz sonuçlarının bir hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Ukrayna, Litvanya, Macaristan ve Rusya’da 450 bin ton ürün üreten Roshen, halen Kazakistan’da yüzde 20 pazar payına sahip.

Ukrayna’nın bağımsız laboratuarları Roshen markalı ürünlerde tüm standartlara uyulduğunu açıklamıştı. Bazı uzmanlar daha önce Dışişleri Bakanlığı ve Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı yapmış olan Ukrayna Milletvekili Petro Poroşenko’nun sahip olduğu Roshen şirketiyle ilgili skandalın arkasında siyasi nedenler olduğunu iddia ediyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.