SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya’nın dış politika konsepti yenilendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni dış politika konseptini onayladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2016 12:09
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2016 12:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya’nın dış politika konsepti yenilendi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın dış politikasının yenilenmiş konseptini onayladı.
 
Vladimir Putin’in söz konusu kararı imzalaması neticesinde 12 Şubat 2013 tarihinde onaylanan dış politika konsepti, yürürlükten kaldırıldı.
 
Rusya’nın hukuki enformasyon sitesinde yayınlanan belgede, Rusya’nın ABD’nin hava savunma sistemini tehdit olarak gördüğü ve karşı önlemler uygulama hakkını saklı tuttuğu belirtildi.
 
Belgede, “Rusya, ABD ile silah kontrolü alanında stratejik saldırı ve savunma araçları arasında kopmaz bağlantılar, nükleer silahsızlanma süreciene çok taraflı nitelik kazandırılmasının zorunluluğunu dikkate alarak yapıcı işbirliği olmasını istiyor” denildi.
 
ABD ve NATO ile ilişkilere geniş yer verilen dış politika konseptinde, Moskova'nın NATO'nun Rusya sınırlarına yaklaşması ve askeri varlığını artırmasından rahatsızlık duyduğu ifade edildi.
 
Ukrayna’ya da değinilen belgede, Rusya Federasyonu’nun karşılıklı saygı, ulusal çıkarlarına göre ortraklık ilişkileri kurma temeline dayanarak Ukrayna ile çok çeşitli siyasi, ekonomik, kültürel ve manevi bağların gelişmesini istediği savunuldu.
 

Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki ve binlerce Rus askerinin bulunduğu Donbas bölgesinde devam eden çatışmalar “Ukrayna’daki iç çatışma” oldarak adlandırıldı. 
 
Belgenin “Çağdaş Dünya ve Rusya Federasyonu’nun Dış Politikası” başlıklı bölümünde, “tarihi Batının dünya ekonomisi ve siyasetinde hakim olma olanaklarının azaldığı” ileri sürülerek, “Batı devletlerinin, dünyadaki sürüçler ile ilgili bakış açısını kabulettirme ve alternatif güç merkezlerini çevreleme politikasını uygulanması sayesinde dahil olmak üzere kendi konumunda kalabilme özlemleri, uluslararası ilişkilerde istikrarsızlığın artmasına neden oluyor” ifadeleri kullanıldı.
 
Avrupa Birliği'nin (AB) Rusya'nın önemli ticaret ortaklarından biri olduğu vurgulanan belgede, Moskova'nın Avrupa ile öngörülebilir ve istikrarlı bir iş birliğinden yana olduğuna ve buna ulaşılmasının önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine dikkat çekildi. Rusya'nın yeni dış politika konseptinde hukuka uygunluk prensibi Rus dış politikasının önceliklerinden biri olarak gösterildi.
 
Rusya'nın Suriye krizinin çözülmesinden yana olduğu ve terörle mücadelede ortak cephe kurulmasını teklif ettiği kaydedilen belgede, "Rusya, Suriye'nin birlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü destekliyor" denildi.
 
Gelinen aşamada küresel güç hakimiyeti kurulması çabalarının eğilim haline dönüştüğü savunulan belgede, Birleşmiş Milletler, uluslararası ilişkiler açısından alternatifsiz bir yapı olarak nitelendirildi.
 
Öte yandan belgede, Rusya'nın herhangi bir ülke yönetiminin hukuka aykırı bir şekilde değiştirilmesi amacıyla içişlerine yönelik dış müdahale girişimlerine karşı koyacağına vurgu yapıldı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.