SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rusya'nın "işgalci"statüsü bir kere daha vurgulandı"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, BM Genel Kurulu’nda Kırım’da insan haklarına ilişkin karar kabul edildiği için dünyaya teşekkür etti.

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2016 16:19
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2016 16:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rusya'nın "işgalci"statüsü bir kere daha vurgulandı"

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Alanındaki Durum İle İlgili” kararının kabul edilmesiyle dünyanın, Rusya’yı “işgalci” olarak tanımladığını ve insan hakları alanında gerçekleştirilen suçlardan sorumlu tuttuğunu ifade etti.

Poroşenko'nun sosyal ağlarda konuyla ilgili olarak paylaştığı yazıda, “Bu önemli belgenin hazırlanmasında yer alan ve destek oyu veren tüm partnerlerimize içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum. Bundan böyle söz konusu karar en üst uluslararası düzeyde Rusya’ya işgalci yönetim statüsü kazandırıyor ve Ukrayna’nın geçici işgal altındaki toprakları olan Kırım Özerk Cumhuriyeti ile Sivastopol (Akyar) şehrinde insan haklarının kaba ihlallerinden sorumlu tutuyor.

Ayrıca bu karar Kırım’da cezalandırıcı psikiyatri, gösteriş amaçlı davalar, insan kaçırma, işkence ve hatta Ukrayna topraklarının Rusya tarafından işgaline açıkça karşı çıkan insanların kasten öldürülmeleri dahil Sovyetler Birliği’nin en kötü uygulamalarının kullanıldığı bu zamanda uluslararası birlik ve dayanışma işaretidir.

Bugünkü karar, savaş sonrası dünya düzeninin temel değerleri ve uluslararası hukuka desteğin geniş çaplı gösterisidir.

Saldırgan (Rusya) Ukrayna topraklarında işlediği suçlar için ağır bedeller ödeyeceğinin bilincinde olmalı.

Adaleti yeniden sağlamak için en etkili ve alternatifi olmayan yol, Kırım’ın tamamen işgalden kurtarılması ve Ukrayna’nın yarımada üzerinde yeniden egemenliğini sağlamasıdır.

Kırım Ukrayna’dır. Mücadelemize devam ediyoruz!” ifadelerine yer verildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, bugün 19 Aralık tarihinde yapılan 65. oturumunda “Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) Şehrinde (Ukrayna) İnsan Hakları Alanındaki Durum İle İlgili” kararı oy çoğunluğuyla kabul etti. Karar için yapılan oylamada 70 ülkenin heyeti “evet” oyunu kullanırken 77 ülke heyeti çekimser kaldı. Geleneksel olarak Rusya, Belarus, Sırbistan, Çin, Ermenistan ve bazı Afrika heyetleri dahil 26 ülkenin heyeti oylamada “hayır” oyunu kullandı.

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İnsan Hakları Komitesi, 15 Kasım tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde (Ukrayna) insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etti. Karar için aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Polonya, Romanya, Moldova’nın da dahil olduğu 73 ülke “evet” oyu kullanırken, 23 ülke karşı çıktı, 76 heyet de çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında Rusya ve Belarus da yer aldı.
 
Kararda Rusya işgalci ülke olarak, Kırım, işgal edilen bölge olarak kabul edildi. BM söz konusu Kırım kararını kabul ederek, insan haklarının ihlal edilmesini, Rus işgalci yönetim tarafından Kırım Tatarları, Ukrainler ve diğer etnik ve dini grup mensubu olan geçici işgal altındaki Kırım sakinlerine yönelik ayrımcı tedbir ve uygulamaları kınamış oldu.
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Kırım kararı için yapılan oylama ile ilgili yorum yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, eski SSCB ülkeleri Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan’nın Rusya korkusunu bir türlü yenemediğini ifade etti.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Kırım’da insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etmesini “gerçek bir adalet zaferi” olarak adlandırdı ve kararı destekleyen ülkelere teşekkürlerini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.