SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı politikası zenofobi ve şovenizmdir"

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2014 07:57
Haber Güncellenme Tarihi: 04.07.2014 07:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı politikası zenofobi ve şovenizmdir"

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniil Lubkivskiy, Kırım’da insan hakları ihlalleri ve Kırım Tatarlarının haklarının kısıtlanması konularnın Ukrayna yönetiminin gündeminde olduğunu belirtti. 

Daniil Lubkivskiy, Kiev'de 3 Temmuz tarihinde düzenlenen brifingte, “Rusların etkinlikleri serbestçe düzenlenirken, Sürgün Kurbanlarını Anma ve Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla yapılan etkinliklerin düzenlenmesi yasaklandı. Böyle davranış zenofobi ve şovenizm olarak adlandırılır. Dünya, Rus devlet emperyalizminin tehdidinin ne kadar ciddi olduğunu anlaması gerekiyor” dedi. 

Bunun yanı sıra Rusya Federal Güvenlik Servisi'nce tutuklanan Oleg Sentsov, Aleksey Çerniya, Gennadiy Afnasyev, Aleksandr Kolçenko ve diğer Kırımlı aktivistlerin de derhal serbest bırakılmasını talep eden Daniil Lubkivskiy, “Rusya yönetiminin, Ukrayna vatandaşlarını takip etmesi durumu çok endişe verici. Onlarca kişi doğrudan Kremlin’in rehinesi oldu. Ukrayna, Rusya’dan Ukrayna vatandaşlarının hemen serbest bırakılmasını talep ediyor” diye kaydetti.

Lubkivskiy, Ukrayna’nın Rusya yönetimine gönderdiği 20’den fazla resmi çağrının cevapsız kaldığını açıkladı.

Daniil Lubkivskiy, “Vatandaşlarımızı koruma konusunda Rusya’dan duyduğumuz sinik retorik, tüm uluslararası topluma bir meydan okuma. Uluslararası toplumun, suçsuz Ukraynalıları serbest bırakma talebine devam etmesi için çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra Kırım Tatarlarının milli etkinliklerini düzenlenmesi engelleniyor. Kırım Tatar sürgününün yıldönümü arifesinde Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov, Ukrayna’nın güneydoğu bölgelerinde meydana gelen olaylardan dolayı Kırım’da 6 Haziran’a kadar tüm toplu eylemleri yasaklamıştı. Böylece, Kırım Tatarlarının 23 yıldan beri Akmescit merkezinde düzenleyen matem etkinlikleri bu yıl şehrin kenarındaki semtte yapıldı. Ayrıca Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinliklerin de merkezde yapılmasına izin verilmedi.En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.