SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya, Ukrayna mallarına gümrük kontrolünü normalleştiriyor

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2013 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2013 09:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya, Ukrayna mallarına gümrük kontrolünü normalleştiriyor

Rusya Federal Gümrük Servisi, ithal edilen Ukrayna mallarının kontrolünde eski usullere dönüldüğünü Kiev’e bildirdi.

Ukrayna Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, “19 Ağustos tarihinde Ukrayna Maliye Bakanlığı ve Rusya Federal Gümrük Servisi arasında Ukrayna mallarının Rusya pazarına naklinde yapılan gümrük kontrolleri üzerine görüşmeler yapıldı. Görüşmeler sırasında Rusya tarafı Ukrayna mallarına ilişkin ek kontrol prosedürlerinin kaldırıldığını, Ukrayna şirketlerinin ürettiği ürünlerin gümrükte normal olarak kontrol edildiğini bildirdi” kaydedildi.

Ukrayna Maliye Bakanlığının bildirdiğine göre ülkeler arasında prensip anlaşmasına varıldı ve bu anlaşma sayesinde gümrük sorunları çözülüyor.

Ukrayna Maliye Bakanlığı, “İki ülkenin gümrük servisleri arasında bilgi paylaşımı, ikili istişarelerin yapılması, hem Ukrayna hem Rusya çıkarlarını etkileyecek durumlarda ortak çözüm yolların bulunması, böyle durumların gelecekte çözülmesi ve ortaya çıkmaması için önemli bir araç olacaktır. Sorun ortadan kaldırıldı” diye bildirdi.

Rusya Gümrük Servisi 14 Ağustos tarihinden itibaren Ukrayna mallarının kontrolünü sıklaştırmıştı. Ukrayna şirketleri, ürünlerinin Rusya pazarına nakledilmesinin bloke edildiğini açıklamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.