SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya vanaları kapatıyor: Akaryakıta dev zam yolda

Rusya hükûmeti 1 Mart'tan itibaren 6 ay süreyle ülkenin petrol ürünlerinin ihracatını askıya alma kararı aldı. Söz konusu kararın Türkiye’deki akaryakıt ürünlerine zam olarak yansıması bekleniyor.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 19:40
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rusya vanaları kapatıyor: Akaryakıta dev zam yolda

Rusya, tüketicilerin ve çiftçilerin artan talebi karşısında fiyatları sabit tutmak ve rafinerilerin bakımı gibi gerekçelerle petrol ürünlerinin ihracatına yasak getirdiğini duyurdu.

Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi'nin gündeme getirdiği habere göre, Rus hükûmeti, 1 Mart 2024 tarihinden itibaren 6 ay boyunca ülkenin petrol ve petrol ürünlerinin ihracatını askıya alma kararı aldı. İlk olarak Rus medya kuruluşu RBC tarafından bildirilen söz konusu yasak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rusya'nın geniş enerji sektöründen sorumlu danışmanı Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak'ın bir sözcüsü tarafından doğrulandı. RBC, kimliği açıklanmayan bir kaynağa dayanarak, Başbakan Mihail Mişustin'in, Novak'ın 21 Şubat 2024’te teklif ettiği yasağı onayladığını açıkladı.

RBC'nin aktardığına göre Novak teklifinde, “Petrol ürünlerine yönelik aşırı talebi dengelemek için, iç piyasada fiyatların istikrara kavuşmasına yardımcı olacak tedbirlerin alınması gerekiyordu” ifadeleri yer aldı.

Yasak 6 ay geçerli olacak. Karara gerekçe olarak benzin talebindeki artış ve fiyatlardaki yükseliş gösterildi.

KARAR, EN ÇOK TÜRKİYE'Yİ ETKİLEYECEK

2023'te Rusya'nın en büyük petrol ithalatçılarından biri olan Türkiye, bu ülkeden ithalatını bir yılda yüzde 200 artırarak 2 milyar doların üzerinde tasarruf sağlamıştı. Rusya'nın ihracatı durdurması, en çok Türkiye'nin petrol arzını ve fiyatlarını etkileyecek.

Reuters'ın LSEG verilerine ve şirketlerin tahminlerine dayanarak yaptığı hesaplamaya göre Türkiye ve Türk şirketleri indirimli Rus petrolü ve rafine ürün ithalatını artırarak, 2023 enerji faturalarında yaklaşık 2 milyar dolar tasarruf sağladı. Ankara, Batı'nın yaptırımlarına rağmen komşusundan daha fazla alım yapmak için girişimlerini de artırmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.