SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rusya'ya yemin etmem gerektiği gün görevi bırakırım"

Haber Giriş Tarihi: 29.07.2014 15:14
Haber Güncellenme Tarihi: 29.07.2014 14:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rusya'ya yemin etmem gerektiği gün görevi bırakırım"

Bahçesaray Valisi İlmi Ümerov, ilhaktan sonra şehirde ve genel olarak Kırım'da durumun nasıl değiştiğini ve gelecek ile ilgili planlarını anlattı. Rusya Federasyonu'na yemin etmesi gerektiği gün Valilik görevini bırakacağını söyleyen Ümerov, Kırım'ın Rusya yönetiminde kalmasını istemediğini belirtti.

İlhaktan sonra iş alanında köklü değişikliklerin olmadığını, fakat Rusya mevzuatındaki yaklaşım ve çalışma prensiplerin çok farklı olduğunu anlatan Ümerov, “Rusya, aslında kapalı bir polis devleti. Rusya’da kendi düşünceleriniz olamaz, düşüncelerinizi seslendiremezsiniz, aksi halde ciddi cezalara uğrarsınız. Biz ise Ukrayna mevzuatında özgürlük içinde yaşamaya alıştık” dedi.

Kırım’ın Rusya Federasyonu’nda kalmasını istemediğini belirten Vali Ümerov, krymr.com sitesine verdiği demeçte, Ukrayna’ya yemin ettiğini ve Rusya’ya yemin etme konusu ortaya çıktığı zaman görevi bırakacağını belirterek, “Ben açıkça söylüyorum, yemin etme günü geldiğinde ben bu işi bırakacağım” dedi.

Kırım hükümetinin çağırdığı görüşmelere gitmediğini anlatan Ümerov, “Kırım’da Aksyonov’un başkanlığındaki bir hükümet çalışıyor. Ben, Vali olarak, onunla yüzyüze ya da herhangi bir Bakan aracılığı ile konuşuyorum. Fakat 16 Mart’tan sonra ben, Kırım Parlamentosu'na hiç gitmedim. Bu benim yaklaşımım. Her toplantıya bizi çağırıyorlar. Davetiyeler devamlı geliyor. Fakat ben oraya gitmiyorum” diye kaydetti.

Bunun yanı sıra Ümerov, Kırım Tatar Milli Meclis üyesi Remzi İlyasov’un Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcılığına geçmesini ihanet olarak adlandırdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.