SON DAKİKA
Hava Durumu

"Rusya'yla Suriye'de ateşkes planı hazırladık"

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı sarayındaki ödül töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye'de çözümle ilgili iki metin var. Biri siyasi geçiş süreci, diğeri de ateşkesle ilgili. Bu anlaşmalar her an uygulanabilir.&q

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2016 19:39
Haber Güncellenme Tarihi: 31.12.2016 14:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Rusya'yla Suriye'de ateşkes planı hazırladık"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile birlikte Suriye'de ateşkes için bir plan hazırladıklarını açıkladı. Ancak Çavuşoğlu ülkedeki geçiş döneminin Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed liderliğinde olmasını muhaliflerin kabul etmeyeceğini vurguladı.

BBC'nin haberine göre, Çavuşoğlu Ankara'da Cumhurbaşkanlığı sarayındaki ödül töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, "Suriye'de çözümle ilgili iki metin var. Biri siyasi geçiş süreci, diğeri de ateşkesle ilgili. Bu anlaşmalar her an uygulanabilir" dedi.

Ancak Çavuşoğlu, Beşşar Esed yönetiminde bir siyasi geçiş sürecinin mümkün olmadığını vurgulayarak "Bütün dünya Esed ile bir siyasi geçiş sürecinin imkansız olduğunu biliyor ve ayrıca bu insanların Esed'ın etrafında birleşmesinin mümkün olmadığını biliyoruz" diye konuştu.

Geçen hafta bilindiği gibi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Suriye'de önceliğin Esed yönetimini iktidardan düşürmek değil, "terörle savaş" olduğu konusunda uzlaşmışlardı.

Anadolu Ajansı erken saatlerde, Türkiye ile Rusya'nın, Suriye'de bir ateşkes planı üzerinde uzlaştıklarını duyurmuştu.

 

Kremlin yorum yapmadı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov bilindiği gibi uzlaşma haberiyle ilgili bilgisi olmadığını ve bir yorum yapmayacağını söyledi.

Peskov, Rusya ve Türkiye'nin Astana'da yapılması planlanan görüşmeler için "bir çok muhtemel diyalog modeliyle ilgili sürekli temas halinde olduğunu" da ekledi.

Anadolu Ajansı'nın, "güvenilir kaynaklara" dayandırdığı habere göre Türkiye ile Rusya'nın, Halep'in doğusunda ilan edilen ateşkes ve tahliyeden sonra ateşkesin ülke genelinde yaygınlaştırılması için taraflara önerecekleri bir plan üzerinde mutabık kaldığı bildirilmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.