SON DAKİKA
Hava Durumu

Salih Müslim'den Türkiye’ye küstah tehdit

PYD'nin eşbaşkanlığını bırakan Salih Müslim, Kuzey Irak'taki referandumla ilgili konuştu. Müslim, "Türkiye Irak'a girerse onları vururuz." dedi.

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2017 10:56
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2017 11:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Salih Müslim'den Türkiye’ye küstah tehdit

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı olan PYD’nin 27 Eylül’deki kongresinde eşbaşkanlar değişti. Eşbaşkanlar Salih Müslim ve Asya Abdullah’ın yerine iki yeni isim seçildi. Yeni eşbaşkanlar Şahoz Hasan ve Hevi Mustafa oldu.

Eski eşbaşkan Müslim, Şarku’l Avsat gazetesine verdiği demeçte bağımsızlık referandumuna saygı duyduklarını söyledi ve ”Saldırı olursa onları vururuz.” ifadesini kullandı.

Haberde ayrıca PYD Eş Başkanı Hediye Yusuf’un da kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada Irak Kürt bölgesine ambargo uygulanması halinde Suriye'de kontrolleri altındaki bölgenin kapılarının sonuna kadar açık olacağını belirttiği paylaşıldı.

Güney halkımızın iradesine hürmetle yaklaşıyoruz

Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) 2 gün süren 7. Kongresi Rojava'nın (Kuzey Suriye) Girke Lege ilçesinin Rimelan kasabasında yapıldı. Kongre, 'Özgür Rojava'dan Federal Demokratik Suriye'ye Doğru' adıyla düzenlendi. Bu kongrede de konuşan Salih Müslim açıklamasında “Güney halkımızın iradesine hürmetle yaklaşıyoruz” dedi.

KDP ile aralarındaki ihtilafların teferruata dair olduğunu söyleyen Müslim "Bazıları referandumun Türk, Arap ve Farsların ulusal güvenliğini ortadan kaldırdığını söyledi. Peki, Kürtlerin ulusal güvenliği yok mu?" ifadelerinde bulundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.