SON DAKİKA
Hava Durumu

Şehit Bakan Gün Sazak'ın vefatının 44. yıl dönümü

Gün Sazak, 1932 yılında Eskişehir'in Mihaılççık ilçesine bağlı Sazak köyünde doğdu. Ankara'da eğitim gördü ve California'da ziraat eğitimi aldı. Siyasi kariyeri MHP'de başladı ve Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yaptı. 1980'de Marksist-Leninist terör örgütü Dev-Sol tarafından şehit edildi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 14:28
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 14:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Şehit Bakan Gün Sazak'ın vefatının 44. yıl dönümü

Gün Sazak, 1932 yılında Eskişehir'in Mihaılççık ilçesine bağlı Sazak köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta eğitimini Ankara’da tamamlayan Gün Sazak, liseyi Ankara Maarif Koleji’nde okudu. Üniversite eğitimini California’da ziraat üzerine tamamladıktan sonra inşaat sektöründe önemli projelere imza attı.

TERÖR ÖRGÜTÜ DEV-SOL TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ

Siyasi hayatına 1971 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) katılarak başladı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 1977 yılında Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev yapmaya başladı. Bakanlığı süresince kaçakçılıkla etkin bir şekilde mücadele etti ve önemli başarılar elde etti. Ancak, bu görevinden sonra 27 Mayıs 1980 tarihinde Ankara’daki evinin önünde Marksist-Leninist terör örgütü Dev-Sol tarafından çapraz ateşe alınarak şehit edilmiştir. Öldürüldüğü tarihte MHP Genel Başkan Yardımcısı olan Sazak, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde toprağa verilmiştir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.