SON DAKİKA
Hava Durumu

Sırbistan'da 3 binin üzerinde silah gönüllü olarak teslim edildi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in vatandaşlara ehliyetsiz silahların 1 ay içinde karakola bırakılması için yaptığı çağrının ardından 3 binin üzerinde silah tesliminin yapıldığı açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2023 16:31
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2023 18:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sırbistan'da 3 binin üzerinde silah gönüllü olarak teslim edildi

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki iki silahlı saldırının ardından hükumet hareket geçti. Milli Eğitim Bakanı Branko Ruzic'in istifası sonrasında Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu. Vucic, 8 Mayıs tarihi itibarıyla Sırbistan'da ehliyetsiz silah bulunduran herkesin 1 ay içinde en yakın karakola teslim etmesini söylemişti. Cumhurbaşkanı Vucic, teslim edilmeyen ehliyetsiz silahlar için eve baskın düzenlenebileceğini bildirdi.

3 BİNDEN FAZLA SİLAH VE ON BİNLERCE MERMİ TESLİM EDİLDİ

Vucic, çağrısının ardından gönüllü olarak 3 binin üzerinde silahın ve on binlerce merminin teslim edildiğini duyurdu. Vucic yaptığı açıklamada, "8 Mayıs-8 Haziran arasında uygulanacak yasa dışı silahların gönüllü teslimi uygulaması kapsamında 3 binden fazla silah ve on binlerce mermi, güvenlik güçlerine teslim edildi. Bu oldukça iyi bir gelişme" ifadelerini kullandı. 

Aynı zamanda izinli silahların kontrolünün yapılacağını belirterek, vatandaşlara 26 Mayıs Cuma günü yapılacak en büyük gösteriye katılmaları için çağrıda bulunan ve Sırbistan'ı korumak isteyen herkesi gösteriye davet eden Vucic, "Ülkemizi, onu yıkmak isteyenlerden koruyalım ve bunu barışçıl bir yöntemle yapalım. Bu yüzden 26 Mayıs'ta bir araya gelelim" dedi.

Vucic, saldırganların ebeveynlerinin gözaltına alındığını da aktardı. 

SIRBİSTAN'DAKİ SİLAHLI SALDIRIDA NELER OLDU?

Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir 7. sınıf öğrencisinin okula düzenlediği silahlı saldırı Sırbistan'da yankı uyandırmıştı. Babasının silahıyla bir ay önce öldüreceği kişilerin listesini hazırlayan saldırgan K.K, 8 kişinin ölümüne sebep olmuş, 15 kişiyi yaralamıştı. Ülkedeki olaydan 2 gün sonra ise 21 yaşındaki bir başka saldırgan rastgele ateş atmıştı, 7 kişi hayatını kaybetmişti. Her iki saldırganın da babasının silahıyla söz konusu saldırıyı düzenlemesi dikkat çekti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.