SON DAKİKA
Hava Durumu

Sırbistan’da seçimleri Cumhurbaşkanı Vucic’in partisi kazandı

Sırbistan’da dün gerçekleşen genel seçimde Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in partisi yarışı önde bitirdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 12:36
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sırbistan’da seçimleri Cumhurbaşkanı Vucic’in partisi kazandı

Sırbistan, 17 Aralık tarihinde genel seçimler için sandık başına gitti. Seçimi, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in 2012'den bu yana iktidarda olan Sırp İlerleme Partisi (SNS) kazandı. Seçimin ilk sonuçlarına göre merkez sağ parti SNS oyların yüzde 47'sini alarak mücadeleyi önde bitirdi. 

Cumhurbaşkanı Vucic, "Bu mutlak bir zafer. Ben de son derece mutluyum" dedi. Sırbistan Parlamentosu'nda 250 üyenin 128’ini SNS liderliğindeki "Sırbistan Durmamalı" İttifakı çıkardı.

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI PARLAMENTOYU FESHETMİŞTİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, 1 Kasım 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, parlamentoyu feshettiğini bildirdi. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin temel ön koşulu olan Kosova ile ilişkileri gözden geçirmek ve otoritesini yeniden tesis etmek için 17 Aralık 2023 tarihinde erken seçim yapılması çağrısında bulunulmuştu.

Aleksandar Vucic yaptığı açıklamada, "Hepimizin hayati mücadelede birleşmesinin gerekli olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Hem Kosova konusundaki tutumumuz hem de diğer bölgesel ve küresel meseleler nedeniyle baskı altındayız" ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.