SON DAKİKA
Hava Durumu

Sivastopol, "kapalı şehir" statüsüne geri dönebilir

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2014 14:38
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2014 14:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sivastopol, "kapalı şehir" statüsüne geri dönebilir

Sivastopol Yasama Meclisi üyeleri, yabancılara şehre girişi yasaklamayı önerdi.

22 Temmuz Salı günü, Yasama Meclisi toplantısında, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, Başbakanı Medvedev, Duma Başkanı Narışkin ve Federasyon Konseyi Matviyenko’ya Sivastopol'e yeniden "kapalı şehir" statüsünün verilmesi ile ilgili başvuru yapılması meselesi ele alındı.

Yasama Meclisi üyeleri, Akyar sakinleri adına Rusya’nın üst düzey yetkililerine başvurarak Akyar’da sürekli ikamet etmeyen ve kaydı bulunmayan kişilere Akyar’a girişin yasaklanmasını talep etmek istiyor.

Yasama Meclisi üyeleri, ilgili talebin sebebi olarak, Akyar’da Rusya Karadeniz Filosu'nun bulunması, böylece gizlilik ve güvenlik rejiminin sağlanması gerekliliğini gösterdi.

Dünyadaki istikrarsız durum ve batı ülkelerin Rusya’ya karşı izlediği politikadan dolayı Kırım ve Akyar’da bazı provokasyonların meydana gelebileceğini belirten Yasama Meclisi üyeleri İvan Yermakov ve Vasiliy Parhomenko, “Ekonomik, siyasi ve askeri güvenliği sağlamak lazım” diye kaydetti.

Bu konuyu çok ciddi olarak adlandıran Yasama Meclisi Başkanı Yuriy Doynikov, bir sonraki toplantıya kadar gerekli tasarıyı hazırlamaya teklif etti.

Sivastopol daha önce de 'kapalı şehir' statüsü sahip bir şehirdi.  1916 ile 1995 yılları arasında yerli olmayanların şehre girişi yasaktı. 1956 ile 1984 yılları arasında Sivastopol'e giriş yasağının resmi olarak kaldırılmasına rağmen, 'kapalı şehir' uygulaması devam ediyordu. 1 Aralık 1995 tarihinde Ukrayna Bakanlar Kurulu'nun kararı ile Akyar'a isteyen herkese giriş izni verilmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.