SON DAKİKA
Hava Durumu

SOCAR: Doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakline bir adım kaldı

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Azerbaycan doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakline bir adım kaldığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.02.2018 14:59
Haber Güncellenme Tarihi: 19.02.2018 15:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
SOCAR: Doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakline bir adım kaldı

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Azerbaycan doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakline bir adım kaldığını açıkladı. Projenin Azerbaycan'ın ve bölge ekonomisini de gelişmesine önemli katkılar sunacağını vurgulayan Abdullayev, ekonominin çeşitlendirilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, bugün (19 Şubat) medyaya yansıyan haberlere göre, yeni ve devam eden projelerine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Azerbaycan'ın gaz rezervlerinin 2,6 trilyon metreküp olduğunu vurgulayan Abdullayev, "Dünyanın en büyük gaz kondensatı yataklarının biri, toprak itibariyle New York'un Manhattan bölgesine eşit olan "Şahdeniz" yatağı yerli ve yabancı piyasalara gaz temini sağlıyor. Madenden çıkarılan gaz hacminin belirli bir bölümü garanti temelinde iç pazar için değerlendiriyoruz. Bununla birlikte, yatağın kullanımının ikinci aşamasında yılda ilave 16 milyar metreküp doğalgaz üretilmesi planlıyoruz. Bu tutarlar 2018 yılından başlayarak, Güney Gaz Koridoruna yöneltilecek. "Şahdeniz" yatağından başka, "Abşeron", "Umut", "Karabağ" yatakları, "Babek" vade yapısı gibi diğer alanlarımız var. Bu alanlar hem enerji kaynağı, hem Azerbaycan'da gelişen imalat sanayisi için hammadde gibi, iç pazarın artan ihtiyacını ilave gaz miktarlarını sağlayacak" dedi.

Abdullayev, Türkiye'ye ilk ticari doğal gazı 2018 yılının ortalarında ulaştırmayı öngördüklerini söyledi.

Azerbaycan'ın zengin doğal gaz rezervlerini geliştirirken Avrupa'ya ihraç hattının da yapımına ağırlık verdiklerini belirten Abdullayev, "Şimdi Hazar Denizi'nden doğalgazın Avrupa'ya nakledilmesine sadece bir adım kaldı. Avrupa Yatırım Bankası'nın TAP"a doğrudan mali katkısı Avrupa'nın enerji güvenliği açısından Güney Gaz Koridoru'nun önemini bir kez daha göstermektedir. Şimdiye kadar konulan ortak yatırım toplamı 29,7 milyar ABD dolarıdır. Azerbaycan "Güney Gaz Koridoru" A.Ş'nin şahsında bugüne kadar koridorun değer zincirine dahil olan dört projede katılım payının finansmanına 8,7 milyar dolarlık yatırım yaptı. Çalışmalar grafiğe uygun devam ediyor ve proje öngörülen sürede tamamlanacak." dedi

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.