SON DAKİKA
Hava Durumu

Srebrenitsa Katliamı'na ilişkin fiyasko karar!

Avrupa'nın ortasında İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra görülen en acı olaylardan biri olan Srebrenista Katliamı'nın üzerinden 29 yıl geçti. Ancak bölgede yaşayan Sırp meclis üyeleri, Srebrenitsa'daki soykırımı meşru hale getirmek için sokak isimlerinin değiştirilmesi yönünde oy kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 13:28
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Srebrenitsa Katliamı'na ilişkin fiyasko karar!

Bosna Hersek Savaşı'nın (1992-1995) en acı olaylarından biri olan Srebrenitsa Katliamı'ndaki dehşetin acısı unutulmadı. Resmî verilere göre 8 bin 372 Müslüman Boşnak'ın katledildiği Srebrenitsa'da sokak isimlerinin yeniden adlandırılması tartışma konusu oldu. 

SIRP MECLİS ÜYELERİNDEN FİYASKO KARAR!

Srebrenitsa belediye meclisinin etnik Sırp üyeleri, 1995 yılında meydana gelen katliamı unutturmak ve gölgelemek için Sırp güçlerinin adlarının şehirde kullanılmasını öngören yasa yönünde oy kullandı. Boşnak Müslümanlar, Avrupa'nın ortasında İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra meydana gelen en büyük zulmün yaşandığı Srebrenitsa'da sokakların isminin değiştirilmesine karşı çıkıyor. Bölgedeki bir caddeye "Sırp Cumhuriyeti" adı verilmesi planlanırken başka bir caddeye ise bir Sırp komutanın adı verilecek. 

SREBRENİTSA KATLİAMI NASIL GERÇEKLEŞTİ?

1992’de Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Bosna Hersek, 3 buçuk yıl süren bir savaşa sahne olacaktı. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa’nın, can güvenliği tehlikesi yaşayan 25 bin sığınmacıya yuva olması bekleniyordu. Ancak, burası binlerce insana mezar oldu.

Tarihler 11 Temmuz 1995’i gösterdiğinde Srebrenitsa’yı korumakla yükümlü Birleşmiş Milletler Temsilcisi Hollandalı Albay Ton Karremans ve 400 kişilik sözde Hollandalı Barış Gücü askeri, bölgeyi Sırpların eline teslim etti. 

Sonradan “Bosna Kasabı” olarak anılacak olan savaş suçlusu Sırp Komutan Ratko Mladiç, bir ilkokulun öğretmenler odasında atılan imza ile Srebrenitsa’da Müslümanların katledilmesi için Sırp güçlerine emir verdi. 

Srebrenitsa Soykırımı, 26. Yılında Kovid-19 Salgınının Gölgesinde Anılacak

Evlerinden “Elleriniz yukarıda dışarı çıkın, bir şey olmayacak” sözleriyle çıkarılan Müslüman Boşnaklar, o gün ölüme yürüdü. Kadınlar ve erkekler birbirinden ayrıldı. Tecavüze uğrayan kadınların çocukları ve eşleri ise dağlarda, ormanlarda kurşuna dizildi.

Yaşanan insanlık ayıbını örteceğini düşünen Sırplar katliamın izini silmek için öldürülen Boşnakların kemiklerini toplayıp toplu mezarlara gömdü. Yetmedi, uydu görüntüleriyle toplu mezarları gizlemeye kalktılar. Katledilen Boşnakların ahını duyan mavi kelebekler mezarların başında kanat çırpmaya başladı. Böylelikle katliamın kanıtları bir bir ortaya döküldü. 

Lahey Uluslararası Adalet Divanı, Srebrenitsa’da yaşanan katliamı, 2007 yılında soykırım olarak nitelendirdi. Bosna kasabı Mladiç ve katliamdan sorumlu Sırplar, savaş suçlusu olarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

Müslüman olduğu için katledilen 8 bin 372 kimliği tespit edilen Boşnakın, kemikleri her sene katliamın yıldönümünde Potoçari Anıt Mezarlığı’na defnediliyor. 

Katliamın acısı yürekleri kanatsa da bilge lider Aliya İzzetbegoviç’in şu sözleri akıllara geliyor:

“Ne yaparsanız yapın soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır”

21. yılında, tüm acılarıyla Srebrenitsa Katliamı... - Lodoshaber.Com

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.