SON DAKİKA
Hava Durumu

Srebrenitsa Katliamı sorumlularından 4 Sırp daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Hollanda’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde (ICTY) görülen "Srebrenitsa" davasında 4 Sırp daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2023 12:27
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2023 13:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Srebrenitsa Katliamı sorumlularından 4 Sırp daha müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Sırp güçleri tarafından 11-22 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da katledilen ve toplu mezarlara gömülen binlerce Boşnak'ın naaşı hala aranıyor. Bulunan kemikler her sene soykırımın yıldönümünde Bosna Hersek'teki Potoçari Mezarlığı'na defnediliyor. 

SREBRENİTSA KATLİAMININ SORUMLULARI MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Sırp komutan Ratko Mladic’e bağlı Sırp birliklerince 8 bin 372 Boşnak katledilmişti. Hollanda’nın Lahey kentindeki eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinde (ICTY) Sırp komutan Mladic ve beraberinde soykırımdan sorumlu Bosnalı Sırpların lideri olan Radovan Karadzic, eski Sırp yetkililer Vujadin Popovic ve Ljubisa Beara gibi isimler müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 

Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, ICTY’den gelen kanıtlar neticesinde 2007’de aldığı kararla Srebrenitsa ve civarında yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi.

ICTY'de görülen dava sonucunda Radislav Krstic 35, Vidoje Blagojevic 15, Drago Nikolic 35, Ljubomir Borovcanin 17, Vinko Pandurevic 13, Radivoje Miletic 19 ve Milan Gvero 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

45 SIRP'A TOPLAM 699 YIL HAPİS CEZASI

Farklı mahkemelerde görülen Srebrenitsa davalarında bugüne kadar 45 Sırp’a toplam 699 yıl hapis cezası verildi. Sırbistan'ın eski Cumhurbaşkanı Slobodan Milosevic ise Srebrenitsa’daki soykırımla suçlanmış ancak yargılanması sürerken cezaevinde ölmüştü.

SREBRENİTSA KATLİAMI

TİKA'dan Gazi Üniversitesi'nde '27. Yılında Srebrenitsa Gerçeği:  Medeniyetin İmtihanı' paneli - QHA - Kırım Haber Ajansı

Takvimler 11 Temmuz 1995’i gösterdiğinde dünya, insanlık tarihinin gördüğü en korkunç olaylardan birine tanık oldu. Srebrenitsa’da 8 bin 372 Müslüman Boşnak hunharca katledildi. Bu, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yapılan en büyük katliam olarak hafızalara kazındı. Aradan geçen 27 yıla rağmen Srebrenitsa’nın acısı dinmedi. Srebrenitsa’da yaşanan olayların başlangıcı, Yugoslavya’nın parçalanmasına dek uzanıyor. Yugoslavya, 1986-1992 yılları arasında yaşanan iç savaşlar sonrası parçalandı. Ardından 1992’de Aliya İzzetbegoviç önderliğinde yapılan referandumla Bosna-Hersek bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık kararı ABD, Batılı ülkeler ve BM tarafından kabul edildi. Ancak bu durum Bosna Savaşı’nın çıkmasını engelleyemedi. Sırplar, bölgedeki Boşnak ve Hırvatları uzaklaştırmak için harekete geçti. Kısa sürede Boşnak şehirlerinin pek çoğu işgal edildi.

Birleşmiş Milletler, Bosna’da sivil halkı korumak için altı yerleşim birimini güvenli bölge ilan etti. Srebrenitsa da onlardan biriydi. Güvenli bölge ilan edildikten sonra şehrin 24 bin civarı olan nüfusu 60 bini geçti. Sırp zulmünden kaçanlar Srebrenitsa’ya sığınıyordu. Sırpların Srebrenitsa’ya yaklaştığını gören halk, Hollandalı Birleşmiş Milletler askerlerden kendilerini savunmalarını istedi. Ne var ki bu istekleri kabul edilmedi. Boşnaklar, şehir güvenli bölge ilan edildiğinde ellerindeki silahları teslim etmişlerdi. Sırp ordusu yaklaşırken en azından bu silahların iade edilmesini istediler ama kabul ettiremediler. Dolayısıyla tamamen savunmasız kaldılar.

 KATLİAM GÜNLERCE SÜRDÜ

1995 Temmuz’unda Sırp güçleri, Srebrenitsa’daki Hollandalı Birleşmiş Milletler güçleriyle anlaşarak şehri hedef aldı. Savaş sırasında şehrin güvenliğini sağlayan Hollandalı Komutan Thom Karremans kontrolü Sırplara teslim etti. Sırpların, Ratko Miladiç komutasında Srebrenitsa’ya girmesiyle insanlık tarihinin gördüğü en acı olaylardan biri yaşandı. Şehirde askerlik çağındaki tüm erkekler, bir otobüse bindirilerek kurşuna dizilmeye götürüldü. Peşinden genç, yaşlı, kadın, erkek demeden önlerine gelen herkesi öldürmeye başladılar. Sırplar, sivil halkı ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü. 5 gün boyunca devam eden katliamda 8 bin 372 kişi öldürüldü. Bosna’daki savaş bu olaydan sonra dünya kamuoyundaki baskıların artmasına neden oldu ve aynı yıl ateşkes ilan edildi.

Srebrenitsa soykırımı: Sırp komutana 11 yıl hapis

HER 11 TEMMUZ’DA POTOÇARİ ANIT MEZARLIĞI’NDA DEFİN TÖRENİ

Sırp askerleri, cesetleri tanınmaz hale getirerek onlarca toplu mezara gömdü. Soykırım kurbanlarından 600’ü olaydan 8 yıl sonra bulundu ve Potaçari Anıt Mezarlığı’na defnedildi. Bosna halkı, aradan geçen yıllara rağmen katliam kurbanlarının toplu mezarlarını aramaya devam ediyor. Toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda törenle toprağa veriliyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.