SON DAKİKA
Hava Durumu

T.C. Dışişleri KTMM'ye düzenlenen saldırı hakkında açıklama yaptı

Haber Giriş Tarihi: 24.04.2014 23:10
Haber Güncellenme Tarihi: 24.04.2014 23:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
T.C. Dışişleri KTMM'ye düzenlenen saldırı hakkında açıklama yaptı

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Ukrayna'da 21 Nisan 2014 günü Kırım Tatar Milli Meclisi'nde asılı bulunan Ukrayna bayrağının indirilmesi ve 22 Nisan 2014 günü Mustafa Kırımoğlu'nun Kırım'a sokulmaması hakkında basında çıkan haberler hakkında 23 Nisan 2014 tarihinde 126 numaralı açıklamayı yaptı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Kırım Tatar Milli Meclisi binasının, 21 Nisan’da bir grup milis tarafından binada asılı Ukrayna bayrağını indirme gerekçesiyle basılarak, Meclis’te çalışan görevlilere karşı fiziki saldırıda bulunulmasını kınıyoruz. Saldırı sırasında etrafta bulunan yerel emniyet kuvvetlerinin de durumu izlemekle yetinip bir tedbir almamış olmalarını da Kırım Tatar Türklerinin güvenliği için kaygı verici buluyoruz.

Ukrayna’daki kriz ve özellikle Kırım’da ortaya çıkan fiili durum bağlamında, görüş ve taleplerini her zaman barışçıl bir zeminde dile getirmiş olan Kırım Tatar Türklerinin güvenliğinin sağlanması konusundaki hassasiyetimiz başından bu yana vurgulanmıştır. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ortaya çıkartılması ve saldırının tekerrürünün önlenmesi hususunda gerekli tedbirlerin süratle alınmasını bekliyoruz.

Öte yandan, Kırım Tatar Türkleri’nin lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun 19 Nisan’da Kırım Tatar Milli Meclisi’ni ziyareti ve adıgeçenin Tatar soydaşlarımızın asli halkı oldukları Kırım’daki varlıklarının bekası ile hak ve çıkarlarının güvenceye kavuşturulması yolundaki çalışmaları, ülkemiz tarafından da desteklenmektedir. Sayın Kırımoğlu’nun ana vatanı Kırım’a giriş ve çıkışta yaşadığı güçlükler ile yerel makamların bu ziyarete ilişkin yaptığı rencide edici açıklamaları, Yarımada’daki barış, huzur ve güvenlik açısından endişeyle karşılıyoruz.

Bu bağlamda, Sayın Kırımoğlu’nun Kırım’a girişinin yasaklandığına ilişkin dün (22 Nisan) çıkan haberlerin doğru olmadığını umuyor, Kırım Tatar Türklerinin lideri Kırımoğlu’nun soruna çözüm bulunması yönündeki barışçı çabalarının önemini herkese hatırlatmak istiyoruz.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.