SON DAKİKA
Hava Durumu

TBMM ve KKTC Cumhuriyet Meclisi heyetleri Cenevre'de bir araya geldi

Parlamentolar Arası Birlik'in 148. Genel Kurulu Toplantısı kapsamında Cenevre'de bulunan TBMM ve KKTC Cumhuriyet Meclisi heyetleri, Cenevre'de toplantı marjında bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2024 17:03
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2024 17:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
TBMM ve KKTC Cumhuriyet Meclisi heyetleri Cenevre'de bir araya geldi

Parlamentolar Arası Birlik'in (IPU) bu yıl 148.'sini gerçekleştirdiği genel kurul toplantısı, 23 Mart 2024 tarihinde Cenevre Uluslararası Konferans Merkezi'nde başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi heyetleri, toplantı marjında bir araya geldi. Toplantıda, Türkiye ile KKTC meclisleri arasındaki iş birliği, dış temsilde yapılabilecek katkılar ile Kıbrıs Türklerinin hak ve menfaatlerinin parlamenter platformlarda daha etkili gündeme getirilmesi konuları ele alındı.

Görüşmede, TBMM heyetinden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Erzurum Milletvekili Fatma Öncü ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora, KKTC heyetinden ise Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Asım Akansoy ve Demokrat Parti (DP) Milletvekili Serhat Akpınar yer aldı.

Ayrıca, Türkiye'nin BM Cenevre Ofisi Nezdinde Daimi Temsilcisi Büyükelçi Güven Begeç, KKTC Cenevre Temsilcisi Kemal Köprülü ve iki ülkeden diğer yetkililer de toplantıda hazır bulundu.

TBMM ve KKTC heyetlerinin, IPU'nun 148. Genel Kurulu Toplantısı kapsamında temasları devam edecek.

GENEL KURUL TOPLANTISI GENİŞ KATILIMLA YAPILIYOR

148. IPU Genel Kurul Toplantısı, 50 parlamento başkanı dahil 140 ülkeden yaklaşık 1600 katılımcıyla gerçekleşiyor. Bu yıl oturum kapsamında "parlamenter diplomasi" ve "barış ve anlayış için köprüler kurmak" temaları öne çıkacak. Delegelerin bu iki tema üzerinde parlamento eylemlerini şekillendirmek için müzakere yapması bekleniyor. Genel Kurul Toplantısı, 27 Mart'ta sona erecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.