SON DAKİKA
Hava Durumu

Tepki çeken kitap mitingle protesto edilecek

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2013 17:04
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2013 17:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tepki çeken kitap mitingle protesto edilecek

Kırım Tatar sürgününü haklı göstermeye çalışan Vladimir Şirşov ve Mariya Şirşova tarafından hazırlanan “Hatırlamamızı Rica Ettiler - Doğu Kırım Anma Kitabı”na karşı İslamterek Valiliği önünde miting yapılacak.

İslamterek Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı Ekrem Abdülvatov, QHA yaptığı açıklamada, mitingin 12 Ağustosta saat 10.00’da yapılacağını bildirdi.

Abdülvatov, “Mitingden önce valilikte kitabın ve yazarı Vladimir Şirşov’un eylemlerinin kınanacağı toplantı düzenlenmesi gerekiyor. Yerel şhükümet Vali Oleg Gordeyeyv şahsına kitap onların beklentilerine aksi olduğunu ve “Şirşov onlara çelme taktığını” bildirdi. Kurul toplantısından sonra kitaba ve yazara ilişkin ilgili kararların alınacağı bölge kurulunun toplanması gerekiyor” dedi.

Ekrem Abdülvatov, Kırım’ın tüm bölgelerinden Kırım Tatarlarının katılacağı miting için yetkili makamlara dilekçe verildiğini bildirdi.

Abdülvatov, kitabın incelenmesi için Kırım Savcılığına ve Ukrayna Güvenlik Servisi’ne (SBU) resmi mektupların gönderdiğini belirtti. Savcılık cevap olarak konunun incelenmekte olduğunu bildirdi.

Kitabın yayımı tepkiler üzerine durduruldu.

Evelina İlyasova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.