SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk ve İslam dünyası, Berat Kandili'ni idrak ediyor

Türk ve İslam dünyası, İslam dinince mübarek üç aylar olarak bilinen Hicri takvimdeki Şaban ayının 15. gecesi, Miladi takvimde 6 Mart 2023 Pazartesi gecesi Berat Kandili'ni idrak ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 06.03.2023 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 06.03.2023 16:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk ve İslam dünyası, Berat Kandili'ni idrak ediyor

Türk İslam dünyası, İslam dinince mübarek üç aylar olarak bilinen Hicri takvimdeki Şaban ayında, Miladi takvimde 6 Mart 2023 tarihinde Berat Kandilini idrak ediyor.

İslam dinine göre "berat" günahlardan arınma, temizlenme, Allah'ın af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor. Kimi İslam alimlerine göre beratın bir suçtan azade olmak anlamına geldiği bildiriliyor. Ayrıca berat gecesinde birçok kişinin Allah'ın affına mazhar olduğu ve bu kullar arasına girmek için çaba ve gayret sarf etmek gerektiği de Türk ve İslam aleminde yaygın olarak biliniyor. Türk ve İslam aleminde, Berat Kandil gecesi Kur'an-ı Kerim tilaveti ve nafile namaz ile geçiriliyor. 

KIBLE, MESCİD-İ AKSA'DAN MESCİD-İ HARAM YÖNÜNDE DEĞİŞTİ

İslam dininde önemli dönemlerden hicretin ikinci senesi Şaban ayının 15'inci günü, Hazreti Peygamber Muhammed (S.A.V) ziyaret için gittiği Beni Seleme yurdundaki mescidde öğle namazının ikinci rekatını kılarken, kıblenin Mescid-i Aksa'dan Mescid-i Haram yönünde değiştiği hakkında ayet indi.

İslam Peygamberi Muhammed (S.A.V) ile inananlar bu esnada yönünü Kabe'ye çevirmesiyle birliğin sembolü olan bu tarihi olay, Berat gecesini değerli kılan başlıca nedenlerden birisi olarak biliniyor.

"YÜCE ALLAH, BU GECE DÜNYA SEMASINA RAHMETİYLE TECELLİ EDER"

Hazreti Peygamber, Berat Kandili ile ilgili, "Şaban ayının 15'inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" buyuruyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.