SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Büyükelçiliği, Enformasyon Politika Bakanlığı’ndan yardım istemedi

Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği, Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’ndan Rus propagandası ile mücadele konusunda yardım istediğine dair bilgiyi yalanladı.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2015 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2015 14:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Büyükelçiliği, Enformasyon Politika Bakanlığı’ndan yardım istemedi

Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği, Rus propagandası ile mücadele konusunda Ukrayna’dan yardım istediğine dair bilgiyi yalanladı.
 
Yaklaşık bir hafta önce Ukrayna’nın birçok medyası, Yevropeyskaya Pravda (Avrupa Gerçeği) haber sitesine atıfta bulunarak Türkiye’nin Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’ndan Rus propagandası ile mücadele konusunda yardım istediği ile ilgili haberler yayınlamıştı.
 
Haberde Ukrayna Enformasyon Politika Bakanı Yardımcısı Tatyana Popova’nın, Ukrayna’nın Lviv şehrinde düzenlenen “Ukrayna ve AB arasındaki Ortaklık Anlaşması’nın birinci yıldönümü: sonuçlar ve sonraki adımlar” adlı konferansta yaptığı konuşması gösterilerek, Popova’nın, “Türkiye temsilcileri, Rusya’nın yalan haberleri ile mücadele konusunda bizden yöntemsel yardım istedi” dediği belirtilmişti.
 
Ancak Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçiliği’nden bir temsilci, QHA’ya yaptığı açıklamada Büyükelçiliğin yardım istediğine dair bilgileri yalanlayarak, “Bundan birkaç hafta önce Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı Tatyana Popova Büyükelçimizle bir resepsiyonda görüşmüş, orada sohbet ettiler” dedi.
 
Tatyana Popova’nın, “Ukrayna’daki kriz sırasında bize yönelttiği dezenformasyon kampanyasını şimdi bu uçak düşürme hadisesinden sonra Türkiye’ye yöneltmiş gibi gözüküyor. Biz bununla mücadele etmek için bazı gruplarla işbirliği yapıyoruz. İsterseniz onlarla sizi tanıştırabilirim” teklifinde bulunduğunu belirten Türkiye Büyükelçiliği temsilcisi, şöyle devam etti:

“Bir hafta sonra yine bir yerde karşılaşıp Popova tekrar aynı öneride bulununca Büyükelçi de, “Tabii buyurun gelin görüşelim” dedi. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Büyükelçiliğimize geldiler. Bakan yardımcısı Tatyana hanım, StopFake adlı grubun kurucularından bir bey, bir de Savunma Bakanlığı’ndan bir bey gelip, işte kendileri ne şekilde mücadele edeceklerini anlattılar. Arzu edersek Türkiye’de de bu bağlamda işbirliği yapılabileceğini, tecrübelerini paylaşabileceklerini söylediler. Biz de dinledik, teşekkür ederiz, makamlarımıza iletelim, ilgi duyarlarsa sizinle tekrar temasa geçeriz dedik. Olan bu, ama ertesi gün Yevropeyskaya Pravda’da sanki biz Enformasyon Bakanlığı’na başvurmuşuz ve anlaşmaya varmışız gibi yansıtıldı bu haber. Biz sayın Bakan Yardımcısından düzeltmesini istedik, kendi internet sitelerine de kısmi bir düzeltme koydular, ama bu arada bazı basın organları bu gazeteden alıp haber yaptılar."
 
Yardım için Ukrayna Enformasyon Politika Bakanlığı’na başvurulmadığını ve işbirliği anlaşmasının olmadığını vurgulayan Büyükelçilik temsilcisi, “Sonuçta toplantının olduğunu teyit ederiz ama Büyükelçiliğimizde oldu Bakanlıkta değil, biz başvurmadık onlar başvurdular. Bir anlaşma yok, bir öneri var onlar tarafından gelen, biz değerlendiririz dedik” diye kaydetti.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.