SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Dışişleri'nden Büyükelçi Karlov saldırısına dair bildiri

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bugün 19 Aralık'ta uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara büyükelçisi Karlov'un uğradığı suikasta ilişkin bildiri yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2016 22:59
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2016 22:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Dışişleri'nden Büyükelçi Karlov saldırısına dair bildiri

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bugün 19 Aralık'ta uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybeden Rusya'nın Ankara büyükelçisi Karlov'un uğradığı suikasta ilişkin bildiri yayımladı.

Bildirinin tam metni şu şekilde:

"Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un, bugün gerçekleştirilen bir sergi açılışında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybettiği derin üzüntüyle öğrenilmiştir. 

Bu alçakça terörist saldırıyı lanetliyoruz. Olayın faili etkisiz hale getirilmiştir. Bu elim olay en geniş şekilde ve tüm boyutlarıyla tahkik edilecek olup, sorumlular Türk adaletinin önüne çıkarılacaktır. 

Büyükelçi Karlov, Türkiye’de zor bir dönemde son derece başarılı çalışmalar yürütmüş, gerek şahsi gerek mesleki özellikleriyle tüm devlet kademesinin takdirini kazanmış müstesna bir diplomattır. Anısı her zaman bizimle olacaktır. Bu saldırının Türkiye-Rusya dostluğunu gölgelemesine izin vermeyeceğiz. 

Bu zor günde Rus halkına ve devletine en kalbi taziyelerimizi sunuyoruz. 

Bu saldırı, terörün en iğrenç ve barbarca yüzünü göstermiştir. Türkiye, Rusya’yla ve tüm diğer ortaklarıyla birlikte terörizmle mücadele için her türlü çabayı kararlılıkla göstermeye devam edecektir."

Bilindiği gibi bugün 19 Aralık'ta silahlı saldırıya uğraması sonucu Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov'un hayatını kaybettiği, büyükelçiye silahlı saldırı düzenleyen saldırganın da polisle girdiği çatışmanın ardından ölü ele geçirildiği bildirildi. RTÜK saldırıyla ilgili haberlere kısıtlama getirdiği bildirildi. Olayda üç kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Rusya Devlet Duması Güvenlik Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Rusya Büyükelçisi'ne saldırının Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkileri etkilemeyeceğini söyledi.

Rossiya 24 televizyon kanalına konuşan Leonid Slutskiy, “Tabii ki, tutumumuzu bildireceğimiz ve diğer tedbirlerde bulunacağımız BM Güvenlik Konseyi kararları olacak, ama en önemlisi, Ankara’da ve Batı’daki stratejik muhaliflerimizin istediği gibi Moskova ve Ankara arasındaki ilişkilerde yeni soğuma dalgası olmayacak. Bu olmaz” şeklinde konuştu.
 
Ankara’da Rus Büyükelçisi’ne saldırı düzenlenmesine rağmen Moskova’da Suriye’yi görüşecek Rusya, İran ve Türkiye Dışişleri Bakanları görüşmesinin gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade eden Slutskiy, “Yarın, görüşmeleri gölgeleyecek korkunç bir faciaya rağmen yapıcı kararları kabul edeceğimizi düşünüyorum”dedi.

Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Bakan Yardımcısı Frantz Klintseviç de, “Türkiye’de olan olay, planlanmış bir eylemdir. Türkiye’nin güvenlik organları Rus uzmanlarla birlikte konuyu araştıracaktır, üstesinden gelecektir” diyerek Rus ilişkilerinin saldırıdan etkilenmeyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'i arayarak saldırıyla ilgili bilgi verdiği ve iki ülke arasında diplomatik trafiğin başladığı kaydedildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.