SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Dışişleri’nden ‘Dağlık Karabağ’ açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan tarafından Azerbaycan'a yönelik olarak başlatılan topçu ateşleri ve sivil halkı da etkileyen saldırıları kınadı.

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2016 22:36
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2016 22:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Dışişleri’nden ‘Dağlık Karabağ’ açıklaması

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ’da çıkan çatışmalar ile ilgili açıklamayı yayınladı.

“Ermenistan tarafından 1 Nisan'ı 2 Nisan'a bağlayan gece temas hattında Azerbaycan'a yönelik olarak başlatılan topçu ateşleri ve sivil halkı da etkileyen saldırıları kınıyoruz. Şehit olan Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara ise acil şifalar diliyoruz” diye kaydeden Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ı ateşkese uymaya ve çatışmalara biran önce son vermeye davet etti.

Bakanlığın açıklamasında, “Ermenistan yaklaşık çeyrek asırdır Azerbaycan’ın topraklarının beşte birini işgal altında tutmaktadır. Söz konusu işgal sona ermediği ve Ermenistan saldırgan tutumundan vazgeçmediği müddetçe benzer çatışmaların yaşanmaya devam etme riski maalesef mevcuttur. Bu çerçevede, Ermenistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararlarını da gözönüne alarak barışçı yollardan işgale biran önce son vermesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz” diye belirtildi.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, Yukarı Karabağ ihtilafının çözümü için oluşturulan AGİT Minsk Grubu’nun bir üyesi olan Türkiye’nin, ihtilafa Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdüreceğini bildirdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.