SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye, Katar ile 15 ayrı anlaşma imzaladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar ile 15 ayrı anlaşma imzalandığını bildirerek, iki ülke arasında karşılıklı olarak vizelerin kaldırıldığın da açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 02.12.2015 16:39
Haber Güncellenme Tarihi: 02.12.2015 15:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye, Katar ile 15 ayrı anlaşma imzaladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ve Türkiye arasında vizelerin kaldırıldığını açıklayarak, "Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim'e çok çok teşekkür ediyorum" dedi.
 
15 anlaşmaya imza atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da konakladığı otele gelişinde ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat" çerçevesinde oluşturulan Yüksek Stratejik Komitesi'nin birinci toplantısına başkanlık ettiklerini ve 15 anlaşmaya imza attıklarını kaydetti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün imzalanan anlaşmaların hepsinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Bunların içerisinde adeta 16'ncı diyebileceğimiz adım attık ki, o da vizelerin kaldırılması olayıydı. Bundan böyle Katar ve Türkiye arasında vizeler de kaldırılmış oldu. Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim'e çok çok teşekkür ediyorum. Bir anda, gayet pratik şekilde talimatları ilgili birimlerimize verdik, karşılıklı notaları göndermek suretiyle bu adımı atmış oldu" diye konuştu. 
 
BOTAŞ ve Katar milli petrol şirketi arasında anlaşma
 
Bir gazetecinin anlaşmalar arasında "BOTAŞ ve Katar milli petrol şirketi arasında doğal gaza ilişkin bir anlaşma" olduğunu anımsatması üzerine Erdoğan, "Bu konuyla ilgili aslında Katar petrolünün geçmişten bu yana Türkiye'de LNG yatırımına girme teşebbüsü vardı. Şu anda Türkiye'de malum gelişmeler sebebiyle LNG noktasında nasıl bir adım atabiliriz, Türkiye'de bir yatırıma LNG depolama noktasında girebilir miyiz, bunun arayışı içerisindeydiler. Biz de buna olumlu baktığımızı söyledik. Türkiye'de özel sektörün gerekse devletin LNG depolama tesisleri var, burada belki hükümetten hükümete veyahut farklı bir şekilde yatırım adımı atılmış olacak" değerlendirmesinde bulundu.
 
"Bu mücadele bizleri ilgilendiriyor"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komite toplantısı sonrası da Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile ortak basın toplantısı yaptı.
 
Katar ile Türkiye arasında ticari, mali, ekonomik alanda atılan adımların çok önemli olduğunu söyleyen Erdoğan, "Fakat hepsinden öte teröre karşı ortak mücadelede gerçekten Türkiye Katar ilişkisi çok farklı bir konumdadır. Bundan dolayı ayrıca mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Teröre karşı verdiğimiz, vereceğimiz mücadele gerek Filistin'de olsun, gerek şu anda Suriye'de olsun bu mücadele bizleri ilgilendiriyor" diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin ve İslam dünyasının sıkıntı içinde olduğuna dikkati çekerek, "Bakıyorsunuz Suriye'de, Filistin'de, Mısır'da, Libya'da, ta Arakan'a ulaşıyoruz orada ve her yerde ne yazık ki sıkıntılar var. Bu sıkıntıları tabi birlikte aşmamız gerekiyor. Burada güvenli iki ülke olarak Türkiye ve Katar emin adımlarla geleceğe yürüyecektir" ifadelerini kullandı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.