SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Rus gemisini seyirden men etti

Trabzon Limanı'na buğday getiren ve denetleme sonucu çeşitli eksiklikler bulunan Rus bandıralı gemi seyirden men edildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2015 17:41
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2015 16:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye Rus gemisini seyirden men etti

Türkiye'de 24 Kasım ile 9 Aralık tarihleri arasında Trabzon Limanı'na demirleyen 9 Rus bandıralı geminin, "Liman Devleti Yönetmeliği" ve "Gemilerin Genel Denetimi Belgelendirilmesi Hakkında Yönetmelik" kapsamında PSC memurları tarafından uluslararası sözleşmelerde belirtilen kurallara uygun olup olmadığı araştırıldı.

Edinilen bilgiye göre kontroller sonucunda yapısal eksiklik tespit edilen Rus bandıralı ASTRA isimli gemiye seyirden men cezası verilerek limanda beklemeye alındı. Yetkililerin, eksikliklerin giderilmesi için gemi çalışanlarına bilgi vermesine rağmen geminin 26 Kasım'dan bugüne kadar yerine getirmediği kaydedildi.

Rus gemisinin eksiklikleri gidermesinin yanı sıra limanda beklediği süre boyunca da kira ücreti ödemesi gerektiği belirtildi.

Diğer yandan, önceki gün limana demirleyen kömür yüklü VOLZHSKIY-44 isimli Rus bandıralı gemide de yapılan kontrollerde yapısal eksiklik tespit edildi.Yetkililer, gemideki eksikliklerin iki günlük sürede giderildiğini, limandan ayrılmaları için gereken iznin verildiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.