SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna bayrağını çalıp SSCB bayrağı diktiler

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2013 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2013 15:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna bayrağını çalıp SSCB bayrağı diktiler

Kimliği belirsiz kişiler dağdaki Ukrayna bayrağını çalıp yerine Sovyetler Birliği’nin kızıl bayrağını diktiler.

23 Ağustos Ukrayna Bayrak Günü dolayısıyla askeri dikimevinde dikilen 2 x 3 metre boyutlarındaki Ukrayna bayrağı askerler tarafından Angara (Perevalnoye) köyü yakınlarındaki 1067 metre rakımlı Zamana Dağı’na yerleştirilmişti.

Binbaşı Mihail Yurçenko, Ukrayna’nın Komsomolskaya Pravda gazetesine açıklamada “Partizanlar burada kahramanca savaştığı için bu yeri seçtik. Kırım’ın güney kısmını ziyaret eden turistlerin bayrağı göreceğini düşündük” dedi.

Ancak 4 gün geçmeden dağdaki sarı – mavi Ukrayna bayrağı yerinde Sovyetler Birliği’nin kızıl bayrağı dikildiği fark edildi.

Askeri yetkililer, “27 Ağustos tarihinde kırılmış bayrak direğini ve aceleyle dikelen Sovyet bayrağını bulduk. Bu bayraktan çok eski bir beze benziyordu. Tabii ki biz hemen onu kaldırdık” dedi.

Ordu mensupları bayrağın bağımsız Ukrayna’da yaşadıklarından memnun olmayan insanlar tarafından değiştirildiğini öne sürerek “Bazı insanlar hala geçmişin kalıntılarıyla yaşıyor. Böyle barbarca yöntemlerle eski günlere dönmek istiyor” dediler.

Yeni Ukrayna bayrağı diktirilerek birkaç gün sonra Zamana Dağı’na yeniden dikilecek. Burada nöbetçiler konulmayacak ama askerler buraya daha sık gelerek bayrağı kontrol edecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.