SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna Büyükelçiliği'nden, Türkiye'ye vefa mesajı

Ukrayna Büyükelçiliği, Türkiye'nin Ukrayna'nın bağımsızlığını tanımasının yıl dönümünde bir bildiri yayınladı.

Haber Giriş Tarihi: 16.12.2016 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 16.12.2016 16:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna Büyükelçiliği'nden, Türkiye'ye vefa mesajı

Ukrayna Büyükelçiliği, yayınladığı basın bildirisinde Türkiye'nin Ukrayna'nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunun altını çizerek dostluk mesajları verdi.

Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Türkiye aralarında Türk Cumhuriyetleri'nin de bulunduğu eski Sovyet ülkelerinin bağımsızlıklarını hızlı bir şekilde tanıyarak bu ülkelere dostluğunu göstermişti. 16 Aralık'ta 25. yıldönümü gerçekleşen bu olayı Ukrayna Büyükelçiliği unutmadı.

Geçen 25 yılda Türkiye ve Ukrayna'nın örnek bir dostluk geliştirdiğini belirten Ukrayna Büyükelçiliği, Türkiye ve Ukrayna'nın, Kırım'daki Ukrayna vatandaşı Türk soydaşlara yardım için işbirliği yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyükelçilik, önümüzdeki yıllarda da siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel bağlar ve birlikteliğin gelişerek devam etmesini diledi.

QHA'ya konuşan Türkiye Ukrayna Dostluk Derneği Başkanı Av. Namık Kemal Bayar da, "Tarih boyunca dostane ve iyi ilişkiler içinde Karadeniz'in iki kıyısında yaşayan Türk ve Ukrain halkları, bölgelerinde barış, huzur ve refahın gelişerek kökleşmesi için bugün birbirlerine daha çok ihtiyaç duymaktadır." diyerek, sözlerine şöyle devam etti: "Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Ukrayna Cumhuriyetini tanıyan ilk ülkelerden biri Türkiye'dir. Türkiye'nin kadim ve gelecekteki daim dostu Ukrayna'nın bağımsızlığını tanımasının yıldönümünde Ukrayna'da bugün yaşanmakta olan acıları yürekten paylaşıyor ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilerek ortak coğrafyamızda barışın ve refahın egemen olmasını diliyoruz."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.