SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’da AB ile bütünleşme karşıtı yasa tasarısı sunuldu

Haber Giriş Tarihi: 21.08.2013 10:21
Haber Güncellenme Tarihi: 21.08.2013 10:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna’da AB ile bütünleşme karşıtı yasa tasarısı sunuldu

İktidardaki Bölgeler Partisinin milletvekili Vadim Kolisniçenko, Ukrayna’nın Avrupa ile bütünleşme sürecini terk etmesini öngören yasa tasarısını Ukrayna Parlamentosuna sundu.

Ukrayna, 28-29 Kasım tarihlerinde Vilius’te yapılacak olan Doğu Ortaklığı Zirvesinde Avrupa Birliği ile serbest ticaret alanı oluşturulmasını da kapsayan Ortaklık Antlaşması imzalamaya hazırlanıyor.

Milletvekili Vadim Kolisniçenko’nun sunduğu tasarıyla değiştirilmesini istediği yasa ve kararnamelerde Ukrayna’nın dış politika önceliği olarak Avrupa Birliği üyeliğinin bulunmasının Anayasadaki halkın egemenliği prensibinin ihlâl edildiği öne sürdü.

Vadim Kolisniçenko yaptığı açıklamada, “Dış ekonomik bütünleşme sürecine sadece Ukrayna halkı karar vermeli, çünkü her bütünleşme devlet egemenliğinin kaybı demektir. Halkın fikrinin görmezden gelinmesi devlette ve halkta olumsuz değişimlere yol açabilir.” dedi.

TİMOŞENKO: “AB İLE BÜTÜNLEŞME HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Ukrayna’nın hapiste bulunan eski Başbakanı Yuliya Timoşenko, diaspora teşkilatlarının çatı kuruluşu olan Dünya Ukrainler Kongresine gönderdiği mesajda AB ile bütünleşmenin her şeyden önemli olduğunu bildirdi.

Dünya Ukrainler Kongresine katılan Atavatan (Batkıvçina) Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk, Yuliya Timoşenko’nun mesajını okudu. Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile yapılacak antlaşmadan daha önemli hiçbir şeyi olmadığını kaydeden Timoşenko “Bu konu benim özgürlüğüm veya eseratimle ilgili bir mesele değil. Bu bizim devletimizin varolma meselesidir.” diyerek diasporadaki Ukrainlere seslendi.

KLİÇKO: “RUSYA, UKRAYNA’NIN AB İLE ANTLAŞMA İMZALAMASINI ENGELLEMEK İÇİN TİCARİ SAVAŞ AÇTI”

UDAR Partisi Başkanı Vitaliy Kliçko, Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı açtığı ticari savaşın Ukrayna’nın AB ile Ortaklık Antlaşması imzalamasını engellemeyi amaçladığını söyledi.

Kliçko, “Bu siyasi bir konudur ve bunun tek amacı var, Ukrayna’nın Vilnius’te AB ile Ortaklık Antlaşması imzalamasını engellemektir. Bu antlaşmanın imzalanması bizim için stratejik öneme sahiptir.”

Kliçko, Ukrayna ile Rusya arasındaki ilişkilerin, siyasi baskılara değil iyi komşuluk ilişkilerine ve karşılıklı çıkara dayanması gerektiğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.