SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna mallarına ithal yasağı uygulanmıyor

Haber Giriş Tarihi: 07.07.2014 14:35
Haber Güncellenme Tarihi: 07.07.2014 14:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ukrayna mallarına ithal yasağı uygulanmıyor

Rusya Federasyonu’nda yürürlükte olan Ukrayna mallarına ithal yasağı, toplumda gerginliği azaltmak ve mağazalara ürün sağlamak için Kırım’da geçici olarak uygulanmıyor.

Rusya Federal Gümrük Servisi Başkan Yardımcısı Tatyana Golendeyeva, Akmescit’te 4 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada, “İlaç ve gıda ürünleri başta olmak üzere Ukrayna mallarının Kırım’a ithal edilmesini sınırlamama kararı alındı” diye kaydetti.

Ukrayna standartlarına göre sertifika alan tüm mallar şimdilik serbestçe Kırım’a ithal ediliyor. Tatyana Golendeyeva, “Bu tür malların Kırım’da tüketilmesi için herhangi sınırlamalar yok. Eğer malların Rusya’nın diğer bölgelerine ithal edilmesi isteniyorsa Gümrük Birliği çerçevesinde kabul edilen izin belgeleri, Gümrük Birliği’nin teknik düzenlemelerine uygun olması gerekiyor” dedi.

Golendeyeva, 1 Ocak 2015 tarihine kadar olan geçiş dönemi boyunca Kırım’da Rusya Federasyonu mevzuatının tüm normlarının yürürlükte olmadığını anlattı. Tatyana Golendeyeva, eğer malların Kırım’a ithal edilmesinde sorunlar yaşanıyorsa da, böyle durumların nadir görüldüğünü ve sınırdan yasaya aykırı olarak silah, uyuşturucu ya da diğer kaçak mallarını ithal etme girişimleriyle ilgili olduğunu belirtti.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.